Újfajta biomasszaforrások (Világgazdaság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. december 12.
Energetikai célú fafajokra és a művelésből kivont területek hasznosítására van szükség
Jelentős mennyiségű kihasználatlan energiaforrást jelentenek a hazai erdők. Ennek ellenére az elmúlt években a tűzifa kiszorult a piacról, mivel ezt az energiaforrást szinte mindenütt felváltotta a vezetékes gáz - emlékeztet Jung László.

Az Egerdő Erdészeti Zrt. általános és termelési vezérigazgató-helyettese az Olasz Külkereskedelmi Intézet megújuló energiaforrásokról szervezett konferenciáján elmondta, hogy az egy lakásra jutó gázfogyasztás Magyarországon európai viszonylatban a második legmagasabb, és ennek nemcsak környezeti, de a lakosságra vetített anyagi terhelése is egyre jobban érezhető. A gázvezeték-terjeszkedések eredményeképpen 2,8 millió köbméter eladhatatlan tűzifa került a hazai piacra, amit később Nyugat-Európában értékesítettek. Magyarország területének jelenleg 20 százalékát erdő borítja, s az évente kitermelt famennyiség felét, tűzifaként hasznosítják. Jung László szerint az európai országok jelenlegi, külső forrásoktól való függőségét, jelentősen csökkenthetné a biomasszából, így a tűzifából nyert energia. Komoly kutatások folynak arról, hogy a hazai faültetvé-nyeken 2-3 évenként termelhető, energetikai célra felhasználható fajokat hozzanak létre, hiszen az országban hozzávetőleg egymillió hektár élelmiszer-termelésbe nem vonható szabad terület áll rendelkezésre.
A szabad területek mellett jelentős kapacitást jelentenek az élelmiszer-túltermelés következtében a termelésből kivont szántóterületek is. Ezek aránya a fejlett ipari országokban eléri a 20 százalékot, s ezek a földterületek igen jól hasznosíthatók energiaerdők telepítésére vagy energianövények termesztésére, és az adott térség munkanélküliségből adódó problémáit is enyhítik. Az erdők telepítésével egy megújuló energiaforrás kiaknázására nyílik lehetőség, s az energiahordozókra kiadott pénz a térségben marad, annak további fejlődését szolgálja. Hazánkban a megújuló növényi biomassza mennyisége körülbelül 55-58 millió tonna. Energetikai célra megfelelő körülmények között 6-8 millió tonna szerves anyag lenne hasznosítható.  TARCSAI LÍVIA

MEGÚJULÓK 1.
Forrás: Egerdő Erdészeti Zrt
(energiaforrások megoszlása Magyarországon, százalék)
Tűzifa és egyéb biomassza              77,8
Geotermális energia                         9,6
Növényi és egyéb szilárd hulladék     8,0
Víz- és szélenergia                         3,0
Biogáz és szemétégetés                    1,5
Napenergia                                   0,2

MEGÚJULÓK 2.

Forrás: AgrárOldal
(energiaforrások megoszlása Németországban százalék)
Száraz tüzelőanyag      50,5;
Szélenergia                 17,5
Vízenergia                   14,7
Bioüzemanyag               7,7
Biogáz                          6,3


 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.