A vadászat és a természet (Zalai Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. december 21.
Keszthely (há) - A múlt értékeinek nem csak őrzője a Helikon Kastélymúzeum, az időszakos tárlatok rendre idéznek meg olyan jeles alkotókat, akiknek munkái általában nincsenek nap mint nap szem előtt.

A művészetteremtés egyik sajátos ágát művelő Vezényi Elemér alkotó munkássága előtt tiszteleg a keszthelyi intézmény a napokban újonnan nyitott festménykiállítással.
A kiállított képek az alkotó halálának 40. évfordulója jegyében kerültek most a közönség elé. Vezényi Elemér neve egyébként a természettudományon keresztül lett jegyzett, s országosan is ismert. Ihletője a természet volt, azon belül is az állatvilág, a vadak élőhelye. A festményeket szemlélve megállapíthatjuk, hogy különös tehetségével nem csupán ábrázol.
A képek sajátos miliőt jelenítenek meg egy-egy dinamikus pillanattal fűszerezve. Ezek a környezet szépségét, végtelenségét, erejét, nyugalmát vagy éppen kiszolgáltatottságát villantják fel hiteles természetrajzi törvényszerűséggel, a valóság kifejezésébe rejtett pontos ábrázolással és szolid színvilággal. Vezényi Elemér az önéletrajzában hálával emlékezik meg Csörgey Tituszról, aki a madárillusztrációk készítésébe vezette be. Mellette az ő képei is megjelentek Hermann Ottó a Madarak hasznáról és káráról című kötete 1914-es évi, negyedik kiadásának illusztrációi között. A Nimród vadászújság révén pedig hamarosan országos ismertségre tett szert, vadászképei különösen keresettek lettek.
Tudományos körökből kapott szakmai megbízásra festette meg Magyarország ragadozó madarainak képsorozatát, amit ma a gödöllői Szent István Egyetem őriz. Leszármazottai idén vándordíjat alapítottak az állatfestő fiatal tehetségek elismerésére. A kuratórium tagjai között keszthelyi alkotók is szerepelnek: Kun Edit, Prihoda Judit. A kastélybeli kiállítás február 3-ig tekinthető meg. Horányi Árpád

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.