A zord tél viszontagságai megviseli a madarakat (Zalai Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. január 4.
Lenti - A madarak számára a téli időszak megpróbáltatásokkal teli, hiszen legtöbbjük ilyenkor nehezebben talál magának élelmet. Az éhségtől legyengült szervezetű állatok pedig könnyebben elpusztulnak, ezért fontos, hogy lehetőségeinkhez mérten gondoskodjunk róluk.

A tél beköszönte csak az utóbbi évekhez viszonyítva tekinthető korainak, a sokéves átlag alapján a december közel ugyanolyan hideg és csapadékos hónap, mint a január vagy a február. Mindehhez a vadon élő állatok is alkalmazkodtak, ám mégis szükségük van az emberi gondoskodásra, mivel a hótól borított tájon kevesebb élelmet találnak.

- Az éghajlatváltozás egyelőre leginkább a szélsőségekben mutatkozik meg, de nyilván a globális felmelegedéssel hozható összefüggésbe, hogy az elmúlt néhány évtizedben jóval kevesebb volt a havas karácsony, mint a megelőző időszakban - magyarázza Lelkes András, a Balatoni Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi őre. - A csapadékosabb tél miatt azonban fontos felhívni a figyelmet arra, hogy bár a hónak igen fontos szerepe van a talaj nedvességtartalmának biztosításában, ugyanakkor a vadon élő állatokat, köztük a madarakat is megviseli. A hideg önmagában még nem jelentene rájuk veszélyt, ám az emberi tényezők, így az élőhelyek visszaszorítása jelentősen hozzájárul a populációk meggyengüléséhez.
Lelkes András szerint elsősorban az élelem hiánya veszélyezteti az állatokat, hiszen az éhségtől legyengült egyedek könnyebben esnek áldozatául a ragadozóknak, de a betegségek és fertőzések is hamarabb támadják meg őket. A természetvédelmi szakember szerint mindez jól megfigyelhető a növényevő hattyúk esetében, hiszen a nagy testű madár télen a táplálékhiány miatt nehezebben tudja kondícióját fenntartani. A téli gyengeség azonban nem minden esetben betegség jele, így egy bágyadtabb hattyú vagy réce láttán sem kell azonnal madárinfluenzára gondolni. A madarak kondíciójának megőrzésén etetéssel lehet segíteni, s ebből a maga környezetében szinte mindenki ki tudja venni részét.
- A ragadozók a téli időjárási körülmények között is megtalálják maguknak a táplálékot, ezért elsősorban az énekesmadarak túlélési esélyeit tudjuk az etetéssel megnövelni - magyarázta Lelkes András. - A cinegék és pintyek számára a legjobb, ha olajos magvakat, avas szalonnát, esetleg tepertőt fűzünk fel vagy teszünk az etetőbe. Kenyérmorzsát is adhatunk nekik, de kenyeret nem szabad, mert az könnyen megsavanyodik, s akkor bélhurutot okozhat. A feketerigó és a vörösbegy kedveli az almát, a letisztított sárgarépát, de akár konyhai zöldséghulladékkal is etethetjük őket. A rigók szeretik a madárberkenyét is, ezt viszont többnyire emberi közreműködés nélkül is megtalálják.
A természetvédelmi őr szerint az is előfordulhat, hogy az etetőnél hívatlan vendégek, például az egyes nyugat-európai országokban már védett verebek jelennek meg, de a tél miatt bizonyos erdei madarak is közelebb merészkednek a lakott településekhez. Az erdei pinty rendszeresen keresi az ember által kirakott eleséget, de többször odatéved a harkály vagy alkalmanként a nálunk csupán időszakos jelleggel előforduló csonttollú is, bár ezen a télen a Balatoni Nemzeti Park Igazgatóság munkatársa utóbbival még nem találkozott.
A madáretetők környékén időnként bizony a karvaly is feltűnik, a ragadozók közé tartozó fajt főleg a kirakott élelemre járó énekesmadarak vonzzák. Gyuricza Ferenc


 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.