Energiaültetvények zöld mezőben (Népszava)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. január 25.
A Mecénások Klubja decemberi számában már közöltük, hogy a Magyar Public Relations Szövetség tavaly februárban meghirdette a „CSR Best Practice 2006" pályázatát azzal a céllal, hogy feltárja és összegyűjtse a Vállalati Társadalmi Felelősségvállalás Magyarországon megvalósult legjobb gyakorlatait, és mindezzel elősegítse a CSR magyarországi térnyerését. A nyertesek között van a PannonPower Holding is. A pécsi székhelyű társaság csak a budapestieknek ismeretlen, a térség energiaszükségletének döntő többségét ez a társaság biztosítja.
A társasághoz tartoztak eredetileg a környék szénbányái, tehát elsősorban egy olyan vállalatról beszélhettünk, amely szénből nyerte az energiát - mondja Somosi László, a társaság volt elnök-vezérigazgatója, jelenleg az elnökség tagja. Somosi volt az, aki a cégnél meghonosította a társadalmi felelősségvállalás fogalmát. A vállalatot 1997-ben egy angol-amerikai befektetési társaság vásárolta meg, és ekkor született a stratégiai döntés: a bányákat be kell zárni. A cég vezetésében ezzel párhuzamosan fogalmazódott meg az a fontos kérdés, hogy hogyan is tovább. Mivel a szén már nem volt egy alternatíva, a cég földgázra és biomasszára állt át, ami végül Közép-Európában is egyedülálló kezdeményezésnek bizonyult.
- A radikális átszervezés mellett új viszonyt kellett kialakítani a közvéleménnyel. A cég nem zárkózhatott be a kerítés mögé, fel kellett vállalni, hogy a váltás jótékony környezeti hatásairól meggyőzzük a lakosságot. Az átalakítás és az áttérés az újfajta energiagyártási technológiára annyira sikeres volt, hogy ezt a későbbi francia tulajdonos is példaként említi szerte a világban - hangsúlyozza Somosi László.
Gyógyuló tájsebek
A társaság működése alatt különös figyelmet fordított a környezetvédelmi, a levegőtisztaság-védelmi, víz- és talajvédelmi, hulladékgazdálkodást érintő előírások betartására. Folyamatosan dolgoztak és dolgoznak a felmerülő társadalmi észrevételek    figyelembevételével  az egykori bányaterületek tájrendezésén, így a szénbányák
okozta tájsebek mára szinte teljesen begyógyultak.
Az egykori széntüzelés során keletkezett hamu és salak elhelyezésére használt Tüskésrét területén közösen dolgoztak a hatóságokkal a terület rendezésén, amelynek végén a városlakók a tanösvény mellett egy csónakázótavat is birtokba vehetnek a páratlan növény- és élővilággal rendelkező szabadidőparkban, a város határában.
Megújuló mezőgazdaság
A legjobb gyakorlatnak kijáró elismerést egy 2006-os pilot projektért kapta a társaság. A biomassza tüzelőanyagra való áttérés miatt a társaságnak nagy mennyiségű (éves szinten 300 ezer köbméter) tűzifára volt szüksége. Ezt a tűzifát a környék erdészeteiből szerezték be. Ám a kapacitás bővítésekor azt határozták el, hogy áttérnek az ültetvényes gazdálkodási formára. A program első fázisában egy 45 hektáros területen tízfajta energianövényt telepítettek. Tesztelték a növényeket, így ismerték meg tulajdonságaikat. A kedvező következtetések megszületése után a társaság olyan környéki gazdálkodókat igyekszik megnyerni az ügynek, akik hajlandóak földjeiken ilyen energianövényeket termeszteni. Ezzel pedig a program a térségben egyben a megújuló mezőgazdaság programjává is vált.
Füvesítés Baranyában
A pécsi PannonPower Holding Zrt. alapvető célja a hő- és villamosenergia-igények kielégítése a technikai modernizáció, illetve a minőség, megbízhatóság és hitelesség jelszavára építve. A közvetlen környezetre is korszakos váltást jelent, hogy 2004 nyarán Közép-Európa legnagyobb biomassza-tüzelésű energiatermelő egysége kezdte meg működését Pécsett. 2005-ben pedig a PannonPower Holding Zrt. pilot projekt jelleggel 45 hektáron többségében Olaszországból származó nemesnyár-dugványt ültetett el, lehetőséget teremtve ezzel az első nagyüzemi méretű energiaültetvény telepítésére. A cég a biomasszaenergia-termelés jelenlegi tüzelőanyag-bázisának bővítése céljából további alternatívákkal is foglalkozik. Jelentős kutatásokat folytat például az energiafű energetikai célú hasznosítási lehetőségeit illetően.

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.