A fa és erdő fontosságáról értekeztek Gyergyócsomafalván (kronika.ro )

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. január 15.
Romániában az egy főre eső erdőmennyiség kevesebb az európai átlagnál – tudtuk meg Orbók Sándor erdőmérnöktől, aki a gyergyócsomafalvi Marosparti Népfőiskola harmadik konferenciáján tartott előadást. A fa és az erdő fontossága című előadásában arra is kitért, hogy az erdő nem csupán „fagyár”, hiszen jóléti hatása a Föld élővilágára messze túlmutat a fából előállítható termékek összértékénél. Lázár Péter erdőmérnöktől a jelenlévők azt is megtudhatták, hogy alig két évszázad alatt Románia erdős területe egyharmadára csökkent, ugyanis míg a 18. század elején az ország 80 százaléka erdős terület volt, addig napjainkban mindössze 27 százalékot tesz ki az erdővel borított terület.
 „Célunk 10–15 százalékkal növelni az erdős területek arányát” – hangoztatta Lázár. Az erdőmérnök szerint meg kell őrizni a még meglévő erdeinket, illetve a természetközeli erdőgazdálkodást. Hozzátette, a természeti folyamatokat optimálisan kihasználó biológiai sokféleséget biztosító gazdálkodási elvet kellene alkalmazni, ha azt akarjuk, hogy erdeink megmaradjanak. Ferenczi Attila erdőmérnök érdekfeszítő előadásában azt taglalta, milyen személyes tapasztalatai adódtak abból a tényből, hogy ma már babonának tartott népi hagyományokat követve termelte ki a fát. Ferenczi szerint a hagyományos erdőgazdálkodásban a Hold mozgását vették alapul a kitermelésben. Az erdőmérnök pedig személyesen megtapasztalta, hogy a Szent Tamás napján (december 21-én) levágott fa veszít a legkevesebbet a térfogatából.
A Marosparti Népfőiskola az Országépítő Kós Károly Egyesülés, a magyarországi Kós Károly Egyesülés, az Arbor Famegmunkálók Szövetsége, a Polgár-Társ Alapítvány, a gyergyócsomafalvi önkormányzat és katolikus plébánia közös projektje. Célja a hagyományos házépítés, mesterségbeli tudás, természeti világgal való együttélés megértése és elsajátítása. Ezen tudás alapján szeretném létrehozni és márkanévvé nemesíteni a Székely házat mint terméket.
Jánossy Alíz

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.