Vissza az őshonos fajokat! (Petőfi Népe)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. január 15.
Védett rengeteg – A Kiskunságban lett először valóság e fogalom.
Az országban egyelőre egyedülálló módon természetvédelmi erdészetet hozott létre a Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság (KNPI). Az új „intézmény" lényege, hogy a csaknem tízezer hektáros erdőterületen nem a hagyományos erdőgazdálkodás, hanem a természet rezervátumszerű védelme az elsődleges cél.
Tavaly év végén 3500 hektár erdőt vett át a KNPI a KEFAG Zrt-től. A kormányhatározat nyomán bekövetkezett váltásra azért volt szükség, mert a védett természeti területen álló erdők kezelése a nemzeti park tevékenységi köréhez áll közelebb. A KNPI vagyonkezelésében lévő erdőállomány így megközelítőleg tízezer hektárosra növekedett, ami külön erdészet létrehozását indokolta.
- Az ilyen jellegű területátadás nem egyedi, csupán nálunk követte először gyakorlat az elméletet, így mi vezettük be először a természetvédelmi erdészet fogalmát és sajátos szervezetét is - nyilatkozta lapunknak Temesi Géza, a KNPI megbízott igazgatója.      
- A kormányhatározatnak megfelelően tavaly december 5-én adtuk birtokba az érintett területeket a KNPI-nek. Az átadást hosszas egyeztetések előzték meg - közölte az állami tulajdonú KEFAG Zrt. képviseletében Szabó Tibor termelési vezérigazgató-helyettes. - Ezzel együtt társaságunk a jövőben is elsődleges feladatának tekinti - mindennapos gazdálkodási és közjóléti tevékenysége mellett - a természeti értékek óvását, megőrzését. Kapcsolódva minden olyan programhoz, ami e célt hivatott szolgálni.
A természetvédelmi erdészet fogalom tartalmáról a KNPI-n belül újonnan létrehozott természetgazdálkodási osztály vezetője beszélt érdeklődésünkre.
- Ezeken a védett természeti területeken nem a hagyományos erdőgazdálkodás gyakorlatát fogjuk folytatni, bár annak eszközrendszerét használjuk fel. Az erdőtörvény előírásai szerint természetvédelmi céllal kezeljük majd a Bugac központú erdészetet, az arra alkalmas területeken rezervátumszerűen - így Kismarczi Attila erdőmérnök. Az osztályvezető hozzátette: sok tennivalójuk van, ami létszámbővítést is indokol. - Fokozatosan le kívánjuk cserélni a tájidegen fafajok alkotta állományokat: a nemesnyárasokat, a fenyőültetvényeket, és helyükön a Duna-Tisza köze természetes erdőtársulásait kívánjuk kialakítani. Fűz-nyár-éger puhafás ligeterdők, homoki tölgyesek, illetve - a természetben mostanra csak elvétve előforduló - tölgy-kőris-szil keményfás ligeterdők nevelése a cél.
A nemzeti park szakemberei a helyi, őshonos fajok még létező példányainak magjait begyűjtik, csemetéket neveltetnek és azokat a gyűjtési hely környezetében ültetik el. Ezt a munkát az Országos Mezőgazdasági Minősítő Intézet engedélyével végzik: A természetvédelmi erdészetben vadgazdálkodás is folyik majd - összhangban a természetvédelmi érdekekkel. Gál Zita

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.