Aranyospuszta, Miskolc, Budapest (EM - SzB) - Egy a napokban napvilágot látott orszagos sajtóhír szerint nőtt az esélye annak, hogy belátható időn belül épül szivattyús tározós erőmű Magyarországon, amellyel megoldódhatna a hazai villamosenergia-rendszer már-már napi szabályozási problémája.
Ebben térségünk is érdekelt lenne. Az utóbbi hónapokban - a terebesi és a szerencsi erőmű-beruházások mellett - háttérbe szorult az abaúji és a zempléni terület (különös tekintettel a Tokaji Történelmi Borvidékre, amely a világörökség része) harmadik tervezett erőmű-beruházása, a Zempléni-hegység déli részére, a Hideg-völgy és Szegénylegény-hát térségébe megálmodott szivattyús tározós erőmű.
Idén engedélyeztetik?
Mint lapunkban már olvashatták, a komplexum föld alatti (vagy félig föld alatti), úgynevezett gyors reagálású vízerőmű lenne, beépített teljesítménye 600 megawatt, amely 1200 megawattig bővíthető.
Szeredi István, a reménybeli beruházó társaság vezetője a Napi Gazdaságban azt nyilatkozta, hogy az elvégzett vizsgálatok szerint a helyszín a legkedvezőbb a szivattyús energiatározó telephelyének. Azt is megtudhattuk, hogy a projekt előkészítése megkezdődött. A számítások szerint a beruházás első ütemének vagyis az engedélyezési eljárás, a szakhatósági dokumentumok beszerzése az idei év második felében indulhat. A cég tervei szerint a kivitelezés jövőre kezdődhet, az üzemi próbák és a próbaüzem 2012 harmadik negyedévében várható, a végső üzembe helyezés pedig 2012 októberében.
A lakosság ellenzi
A Tokaj és a Zemplén Agora aktív levelezőjeként a szerencsi szalmaerőmű ügyében már ismert Takács András, az Abaújaranyos Faluszépítő Egyesület vezetője a hírre reagálva arról értesített bennünket, hogy a beruházó a „Hideg-völgyi szivattyús energiatározó" című tervet már 2007-ben benyújtotta az illetékes hatósághoz előzetes környezetvédelmi engedélyeztetés céljára, amelynek eredményeként azt első és másodfokon - azaz jogerősen - is elutasították. Takács András elmondta a beruházással érintett terület Natura 2000 terület és a Tokaj Történelmi Borvidék Kultúrtáj Világörökségi Terület része, amelyek nem teszik lehetővé a beruházás megvalósítását. Ráadásul Aranyospuszta település közel 100 fős lakossága egy 60-70 méter magas völgyzáró gát elé kerülne, amely több millió köbméter vizet tart vissza, ezért (is) a település lakosságának 98 százaléka írásos nyilatkozattal utasította el a beruházás megvalósulását".
Inkább a Prédikálószék?
Takács András azt a kétségét is megfogalmazta, miszerint a MAViR Magyar Villamosenergiaipari Átviteli Rendszerirányító ZRt. hosszú távú kapacitásterve számol ugyan - hosszabb távon - szivattyús energiatározó beépítésével a magyar energetikai rendszerbe, de lehetséges helyszínnek a Prédikálószéket nevezi meg.
2008. január 31. - Ez immáron a harmadik erőműveszély a Tokaji Történelmi Borvidéken