Kínok között pusztulnak el (Petőfi Népe)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008-02-15 - Madármérgezés - Vadászok látnak konkurenciát a ragadozókban?
A megmérgezett madarak iszonyú kínok között múlnak ki. Gerincük annyira hátrahajlik, hogy csőrük eléri a farktollakat. Tegnap készült el a toxikológiai elemzése az öt, Bács-Kiskunban talált ragadozómadár-tetemnek. Minden madárral a karbofurán nevű rovarirtó szer végzett. A hatóanyag emberre is veszélyes, néhány gramm már halált okozhat. Ezt a mérget találták meg a madárcsalinak kitett dögökben is.
Tajti László, a Kiskunsági Nemzeti Park őrszolgálatának vezetője elmondta, hogy a néhány éve tapasztalt ragadozómadár-mérgezések után az utóbbi időben újra gyakori lett a kegyetlen madárirtás. Területünkön eddig két kékes rétihéja, hat egerészölyv és egy kerecsensólyom tetemét találtuk meg. Megmérgezték őket.
A madárirtók nem csak méreggel dolgoznak. A Petőfi Népe két hete egy tisztázatlan körülmények között történt láblövésből felépült rétisas szabadon engedéséről is írt.
A madármérgezés okait csak találgatni lehet. Egyes feltételezések szerint vadászok látnak konkurenciát a ragadozókban. Ezt a teóriát látszik alátámasztani az a tény is, miszerint majdnem minden tetemet valamilyen vadászati létesítmény (etető, les, magasles) közelében találták. Egy általunk megkérdezett vadász elmondta: ismer olyan esetet, ahol a területen vadászatot folytató személy mesterségesen feldúsította a terület fácánállományát, hogy aztán többet lőhessen ki
– A világ legtermészetesebb dolga, hogy ahol több a táplálék, ott több lesz a természet egyensúlyát fenntartó ragadozók száma is. A fácánszaporulat tulajdonosa úgy foghatja fel, hogy a ragadozó madarak őt károsítják meg, ezért dönthetett az irtásuk mellett – mondta a szakember, de nevét nem vállalta mondván: nem kíván ilyen nemtelen eszközökkel harcoló ellenségeket magának.
A nemzeti park igazgatóság minden esetben feljelentést tett ismeretlen tettes ellen. Az ügyekben a rendőrség nyomozást folytat. Ha sikerül megtalálniuk az elkövetőt, természetkárosítás bűncselekménye miatt akár börtönbüntetésre is ítélhetik.  Gál Zita

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.