Budapesten kizárólag az M0-s körgyűrű építésekor irtottak ki fákat jelentős mértékben, és bár az új vagyonrendelet lehetővé teszi az erdők értékesítését, ez csak fikció - jelentette ki lapunk kérdésére Demszky Gábor (SZDSZ) főpolgármester. Szerinte az elmúlt tizennyolc évben jelentősen bővült a fővárosi zöld területek száma, és úgy vélekedett, az adásvétel még önmagában kevés a fakivágásokhoz, azt az Állami Erdészeti Szolgálatnak is jóvá kell hagynia, ha az adott területre a szabályozási terv ezt engedélyezi. - Ilyenre nem készülünk - fűzte hozzá.
Ezzel szöges ellentétben áll Hagyó Miklós (MSZP) főpolgármester-helyettes nyilatkozata arról, hogy miért kellett a fenti jogszabályban a forgalomképtelen törzs-vagyonból korlátozottan forgalomképessé sorolni a természetvédelmi területeket és az erdőket. - A fővárosi önkormányzat aktív vagyongazdálkodási politikát hirdetett meg a múlt év végén. Budapest minden egy forintjához hármat ad az Európai Unió, és ennek érdekében döntöttünk az erdőterületek, az úgynevezett passzív ingatlanok értékesítéséről - mondta.
Mint arról korábban beszámoltunk, a Fővárosi Közgyűlés balliberális többsége december végén széles körű szakmai egyeztetés, társadalmi vita nélkül, a környezetvédők mellőzésével fogadta el a vagyonrendeletet, amelynek felülvizsgálatát kérte a Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivataltól a Levegő Munkacsoport.
A fővárosi Fidesz szerint kizárólag a bevételnövelés volt a városvezetés célja, ráadásul a döntés jogát a közgyűléstől részben elvonva, az illetékes bizottságoknak, illetve egy önkormányzati cégnek adták. Az értékhatár a kiemeltnek nevezett fejlesztések esetén 1,5 milliárd, egyéb esetben 800 millió forint.
Fodor Gábor környezetvédelmi miniszter kijelentette: a nemzeti parkok nincsenek veszélyben, azonban az egyéb erdők védelmében, a jogszabályok szigorításáért tárgyalásokat kezdeményez a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériummal.
A vonatkozó törvények módosítására a közeljövőben aligha kerülhet sor, a fővárosi vezetők optimizmusát pedig nem támasztják alá a tapasztalatok. Emlékezetes, 2000-ben csak az erdészet közbelépésére állítottak le egy lakóparképítést a XV. kerületben. Újpalota határában - önkormányzati engedéllyel - már megkezdték a fairtást, amikor a hatóság közbelépett. Három évvel ezelőtt csak a XVII. kerületi polgárok tiltakozása mentette meg a rákosligeti Szőlőhegy beépítését, a Kőbánya-Kispest metróvégállomás melletti kiserdőt viszont a közfelháborodás ellenére is „halálra ítélték" egy újabb bevásárlóközpont építtetője kedvéért.
Láng Zsolt, a II. kerület fideszes polgármestere lapunknak leszögezte: a budai városrészt övező zöld területek jelentős része a Pilisi Parkerdő felügyelete alatt áll, de a főváros sem csinálhat bármit a rábízott köztulajdonnal. - Az erdők átminősítéséhez a kerületi képviselő-testület döntésére van szükség, és mi minden ilyen módosítási javaslatot elutasítunk -hangsúlyozta. Szabó Zsolt
2008. február 20. - Egymásnak élesen ellentmondó magyarázatokat adnak Budapest vezetői a múlt év végén módosított, a környezetvédők által a közigazgatási hivatalnál megtámadott fővárosi vagyonrendeletről, amely lehetővé teszi a még megmaradt természetvédelmi területek és az erdők kiárusítását. Bár a környezetvédelmi tárca a jogszabályok szigorítását ígéri, az utóbbi években több példa is akadt a kíméletlen környezetpusztításra.