Ez az ültetvény nem erdő (Fejér Megyei Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. március 06. - Székesfehérvár, Moha - A szénhidrogének fogyása és árának zsarolásszerű változásai miatt sokan más energiaforrások után néznek.

Sopronban tegnap tartották az országos biomassza konferenciát, s nálunk, a megyében is vannak érintettek.
Hétköznapi szinten is érezzük a bőrünkön a fogyóban lévő kőolaj- és földgázkészletek miatti világméretű aggódást, s ezek következményeit. Az árak emelkednek, a környezetszennyezés nő, s még Kína és India csak most kapott kedvet az autózáshoz. Nekik is joguk van hozzá, mielőtt a fehér ember gőgjével minősítenénk az úttörők felelőtlenségét! Alternatív, azaz az energiatermelés másik válfajaként került az érdeklődés homlokterébe a biomassza, amely fogalmat szintén kezdjük megtanulni.
A Magyar Biomassza Társaság honlapján röviden és érthetően megfogalmazta, mit jelent e bűvös szó, röviden mi a lényeg. A biomassza szerves anyag, az energiagazdálkodásban elsődleges, másodlagos és harmadlagos csoprtjait különböztetjük meg, s az elsőbe tartoznak a fák, a lágyszárúak, a növénytermesztési melléktermékek. Ezeket elégetvén jutunk energiához, amelyek kiválthatják a kőolajat, földgázt, sőt, a szenet is, amelynek szintén fogyóban készletei.
A környezetvédők szintén aggódnak az energiaválság miatt, az erdők kiirtását vizionálják , olykor nem alaptalanul. Azt jósolják, élelem helyett energianövényeket termesztenek a több pénz reményében a földtulajdonosok.
- Oktalanul is kongatják a vészharangot hazánkban - szögezi le elöljáróban Karóczkay Zsolt, a Vadex Mezőföldi Zrt. gazdasági vezérigazgató helyettese. - A fakitermelést szigorúan szabályozzák, miként a telepítéseket is. Valóban, 2004-ben hazánkban is megindult az az erőművi program, amelynek keretében az erőművek többsége fatüzelésre is képes, s országosan egymillió tonna körüli fa elégetése adja a megújuló energiát. A Vadex a Vértesi Erőműbe szállít évente 8-10 ezer tonna tűzifát, amely a tervszerű és szakszerű kitermelés alapján történik. 14 ezer hektárnyi erdővel gazdálkodunk, s az emelkedő tűzifaárat mi is kihasználjuk az ésszerűség, s az erdőgazdálkodás szabályai szerint.
- Fejér megyében a magas aranykoronájú földeken nem termesztenek energiafüvet búza és kukorica helyett. A szakhatóság a témában egyébként a Fővárosi és Pest Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MGSZH) Erdészeti Igazgatósága - mondja Czetnerné Kócsa Márta, a Fejér Megyei MGSZH földművelésügyi igazgatója. Ismeri a félelmeket arról, hogy élelem, azaz gabona és takarmány helyett energianövényeket, például energiafüvet termesztenek, s kivágják az erdőket a nagyobb pénzszerzésért.
- Tegnap arattuk Jászapátiban a két éve telepített nyárfaültetvényünket - mondja Győri Tibor, a mohai Győrikert Agrárenergetikai Kft. vezetője. - Mohán kísérleti jelleggel telepítettünk akácot, nyárfát, rövid vágásfordulójú fafajokat, amelyek fajtái két vegetációs év alatt kihajtanak és 8-10 centiméter átmérőjűvé fejlődnek. Nem is nevezzük ezen ültetvényeket erdőnek, mert az! - nyomatékosítja a szakember, aki szintén szigorú szabályokról beszél.
Az energiaültetvények a szántóművelési ágazathoz tartoznak, s támogatás is igényelhető rájuk, a jogszabály minimum egy hektárt engedélyez telepítésre. Egy kisebb régióban 3-4 tulajdonos összefogásával, úgy 40 hektáron termesztett energiafával egy kis hőközpont elláthatja a térséget meleg vízzel, téli fűtéssel. Zsohár Melinda


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.