2008. március 18. - A magánerdő-tulajdonosok szakmai szervezetének vezetője is megerősítette: a szakma tud a lapunkban megszellőztetett privatizációs hírekről. Luzsi József visszautasította azonban a magántulajdonosok rablógazdálkodását emlegető vádakat. "Valóban hallottunk a privatizációs tervekről. Kérdéses azonban, hogy mindennek a jelenlegi helyzetben mennyi a valós alapja, s az sem mindegy, hogy az állam az erdőt vagy a gazdaságokat akarja-e majd értékesíteni. Az állami erdészeti zrt.-k véleményem szerint kiváló kezelői ma az állami erdőtulajdonnak" – mondta Luzsi József, a Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének (MEGOSZ) elnöke. A szervezet vezetőjét azzal kapcsolatban kerestük meg, hogy a közelmúltban a világ legnagyobb civil természetvédelmi szervezete, a WWF magyarországi részlege azzal vádolta meg a magánerdő-tulajdonosokat, miszerint rablógazdálkodást folytatnak erdeikben. A gazdák visszautasítják Gálhidy Lászlónak, a WWF Magyarország erdészeti programvezetőjének állításait.
Magyarországon kétmillió hektár erdő található. Ebből negyvenhárom százalék van magánkézben: a területek nagysága egytől ezer hektárig terjed. Megtudtuk, az erdőbirtoklás korlátozott tulajdonjogot jelent, így a gazdáknak minden munkára engedélyt kell kérniük az illetékes hatóságoktól. Ez praktikusan azt jelenti, hogy nem a saját kényükre-kedvükre, hanem szigorú szabályok szerint gazdálkodhatnak. Ha pedig valaki fát lop egy magánerdőből, akkor a gazdálkodónak a saját költségén kell a hiányt csemetékkel pótolnia. Súlyos gondot jelent az illegális szemétlerakás is: a takarítást és az elszállítást is saját zsebből kell fedezni.
"Jelenleg csak a magántulajdonosok tudnak új erdőket telepíteni, hisz nekik van hozzá földjük. A gazdálkodók éves átlagban 15-18 ezer hektárnyi új erdőt hoznak létre – a rendszerváltás óta háromszázezer hektárnyi erdőt ültettek" – mondta Luzsi. Szerinte méltatlan a kétségtelenül meglévő bűnözés miatt a magánerdő-gazdálkodókat felelősségre vonni. A MEGOSZ a szakhatósággal és a rendőrkapitányságokkal együtt mindent megtesz a bűncselekmények visszaszorítása érdekében. Az elnök szerint a törvény teljes szigorával kell lesújtani a fatolvajokra.
A szövetségbe tömörülő tulajdonosok tavaly a kitermelési lehetőség csupán nyolcvan százalékát használták ki, csakúgy, mint az állami erdőgazdaságok. Vagyis légből kapott az a vád, hogy kirabolnák az erdőket. Lázin Miklós András