A megyében 8286 fegyvert tartanak (Délmagyarország)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. március 12. - A múlt heti makói gyilkosságok elkövetője egy házilag átalakított sportfegyverrel hajtotta végre tettét. Az eset kapcsán utánajártunk: Csongrád megyében összesen három és fél ezren tartanak több mint nyolcezer puskát vagy pisztolyt.

Makón a legtöbb engedéllyel rendelkező ember vadász. De az egykori FÉG városában valószínűleg nem a Kossuth utcai tragédia főszereplőjéé volt az egyetlen illegális fegyver.
Engedély nélkül tartott, házilag átalakított sportfegyverrel gyilkolta meg párját, albérlőjét, végül pedig saját magát a múlt héten egy makói férfi - a rendőrség eddigi adatai szerint. A nagy visszhangot kiváltó bűncselekményről többekkel is beszélgettünk a Maros-parti városban, és kiderült: feltehetően sokfelé rejtegetnek, otthon bejelentés nélkül tartott lőfegyvereket, hiszen a makói FÉG-ben - a rövidítés fegyver- és gázkészülékgyártót takar - hosszú évtizedeken át gyártottak ilyeneket. Hivatalosan a rendvédelmi és honvédségi dolgozókon kívül azonban többnyire vadászoknál lehet lőfegyver, ők rendkívül szigorú feltételek mellett tarthatják csak sporteszközüket.
– A Maros Menti Vadásztársaságnak jelenleg hatvannégy tagja van, természetesen mindannyian tartunk lőfegyvert, persze engedéllyel, és szigorú feltételek betartásával használhatjuk - mondta Kardos Mihály, a társaság elnöke. - Harminc éve vagyok vadász, de még egyszer sem hallottam róla, hogy bármelyik makói sporttársam is visszaélt volna lőfegyverével, ilyen ügyben büntetőeljárásról nem tudok. Egy-két alkalommal hallhattunk csupán vadászpuskás öngyilkosságról.
Nemcsak a puskák használata, hanem tárolásuk is szigorú szabályokhoz kötött. A korábban elfogadott, fából készült fegyverszekrényeket ma már nem használhatják, aki lőfegyvert tart otthon, csak zárható, tűzbiztos szekrényben tárolhatja, ráadásul külön elzárhatónak kell lennie a lőszertartó rekesznek is - mutatta be a makói vadászház szabványos tárolóját Ornyik Imre. A makói fegyvermester elárulta: a feltételeket a város környékén nagyon szigorúan ellenőrzik, éppen a napokban jártak nála rendőrök, hogy megnézzék a fegyvertartás körülményeit.
- A puskákat is vizsgáztatni kell, hasonlóan a gépjárművekhez, ráadásul csak olyan személy vásárolhat lőfegyvert, aki jártassági engedéllyel rendelkezik, mindezt szigorúan nyilvántartják. Egy vadásznak négy-öt puskája is lehet, ami jelentős érték is, hiszen a
legolcsóbb, használható sporteszköz 100-200 ezer forintnál kezdődik, de a legnevesebb gyártóktól származó példányokért több millió forintot is elkérhetnek. Alapvetően két típust különböztetünk meg: az apróvadakra sörétes, a nagyobb testű állatokra golyós
puskával vadászunk - sorolta a fegyvermester.        
A Makói Rendőrkapitányság munkatársaitól megtudtuk: a városban és környékén nem jellemzőek a lőfegyverrel elkövetett visszaélések. A múlt heti eset kivételes volt. ILLYÉS SZABOLCS

3445-EN TARTHATNAK FEGYVERT
Csongrád megyében összesen 3445 fegyvertartásra jogosult, engedéllyel rendelkező személy összesen 8286 legális lőfegyvert tart – adta tudtul Szenti Szabolcs a megyei rendőrkapitányság szóvivője. Ehhez képest elenyésző a puskákkal-pisztolyokkal elkövetett bűncselekmények száma, 2007-ben a rendőrség összesen 12 esetet zárt le és küldött tovább az ügyészségnek lőfegyverrel való visszaélés ügyében.



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.