Német piacon a makói találmány (Délmagyarország)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008.03.25. - Makó - Németországban kerül először forgalomba egy makói fejlesztésű fűtőberendezés. A kandallógyár egy forgácsot, fahulladékot elégető, energia- és költségtakarékos fűtési rendszert dolgozott ki. Egy-egy fűtési szezonban jelentős összegeket spórolhatnak vele intézmények, iskolák.

Aprított fahulladékot, forgácsot használó, a tüzelőanyagot automatikusan adagoló fűtési rendszert dolgoztak ki Makón. Az ötletben elsőként Németországban láttak fantáziát, egy kisebb teljesítményű modell hivatalos bevizsgálása éppen most zajlik – adta tudtul Tóth István, a Váll-Ker Kft. igazgatója, aki elmondta: hazánktól nyugatabbra az utóbbi évben extrém módon nőtt az érdeklődés a földgáztüzelés helyett éghető hulladékokat hasznosító fűtési alternatívák iránt. Forintban kifejezve akár milliós költségmegtakarítást is hozhat a fahulladék-tüzelés egy közepes nagyságú intézménynek.
A technológia később nemcsak Németországban, hanem itthon is elérhető lesz. A rendszer működtetéséhez nem kell fűtőt alkalmazni, egy automata rendszer a „megrakott" fáskamrából folyamatosan a tűztérbe juttatja a forgácsot, aprítékot, így azt elég csak a tél elején behordani.
A rendszer legnagyobb előnye, hogy a külvárosi, falusi környezetben egész évben keletkező gallyak, fahulladékok felhasználásával az egész évre szükséges fűtőanyag tetemes része előállítható, és annak kiegészítésére a legolcsóbb tűzifa is megfelelő. Hidegebb hónapokban milliós gázszámlával is számolnia kell az apátfalvi iskolának, amelynek fűtéskorszerűsítése napirenden van – mondta lapunknak Varga Péter polgármester, aki nem zárta ki, hogy végül a makói fejlesztés mellett döntenek.
– Apátfalva természetesen nem folytat erdőgazdálkodást, és a környező földek termőképessége is 30-40 aranykoronás, így nem számíthatunk tömeges fatelepítésre, de az ártéri erdő közel van, ami lehetőséget biztosít a fautánpótlásra. Az egész évben elvégzett gallyazásokból származó aprítékot is jól használhatnánk – mondta Varga.
Nyitott az alternatív fűtési megoldások iránt Magyracsanád is. Nemrég korszerűsítették az iskola fűtésrendszerét, ám a gázfűtés továbbra is költséges – tudtuk meg Farkas Jánosnétól. A község polgármestere elmondta: egyelőre nem mérték fel, hogy honnan szerezhetnének olcsón tűzifát, de nem zárkóznak el ettől a lehetőségtől.
Földi alternatíva
Csanádpalota felújítás és korszerűsítés előtt álló iskolájának és óvodájának fűtésére nem fatüzelésű, hanem a föld hőjét hasznosító rendszert terveznek – árulta el Kovács Sándor polgármester. A kiegészítő fűtést itt továbbra is gáztüzelésű kazán szolgáltatja majd, szerinte ehhez a fejlesztéshez nem passzol egy fatüzelésű rendszer. ILLYÉS SZABOLCS


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.