Életútja harmadik helye is sikeresnek bizonyult (Fejér Megyei Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. március 27. - Rugdosta a vértesi avart és új berkenyefajtát írhatott le
Enying-(GG) - A megyei faiskola fejlesztéséért, s tudományos tevékenységéért Széchenyi Viktor-díjat adományozott Barabits Elemérnek.

Az idén március 15-én átadott elismerést az 1970-ben, Sopronban diplomát szerzett erdőmérnöknek adományozta Fejér Megye Közgyűlése, melyet annak elnöke, Balogh Ibolya adott át neki. Mint a legérintettebbtől megtudtam, hatvankét éves kora ellenére mindössze ez a harmadik munkahelye. Friss diplomásként egy Somogy megyei termelőszövetkezetben kezdett dolgozni a soproni születésű fiatalember, annak erdészeti ágazatát vezette.
Másodjára a Somogy megyei Erdő- és Fafeldolgozó Gazdaság csemetetermelője volt, és 1975 óta az Enying melletti Alsótekeresen tevékenykedik kiváló eredménnyel. Azóta tanulmányait és kertészeti gyakorlatát Németországban és Angliában gyarapította, immár harminchárom éve intézményvezetőként dolgozik. Ma ügyvezető igazgatónak titulálják, Székesfehérváron lakik. Sosem feledi azt a „főcsapást", miszerint a múlt évszázad hetvenes és nyolcvanas éveiben a gyümölcs-faiskolai szaporítóanyag-termesztés fejlesztésén, s a vírusmentes oltványnevelés gyakorlati megvalósításán dolgozott.
- Apám is erdőmérnök, és nagy nemesítő volt, ámde a Rákosi-érában ez amolyan „úri huncutságnak" számított, s ennél fogva nem is élvezett különösebb anyagi támogatást - emlékezik Barabits Elemér. A Vértes és Bakony hegységek növényvilágát kutatva új berkenyefajokat fedezett fel, s írt le tudományosan. Erről szerényen csak így beszél: feleségemmel sétáltunk az erdőben, én rugdostam az avart és találtam egy újszerű berkenyelevelet. Véletlen volt. Az azonban nem, hogy Somogyban ő hozta létre az első áfonyaültetvényt.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.