A nemzeti parkoknak 2004. május esejei határidővel kellett elkészíteniük azt a részletes térképet, amelyen Magyarország feltüntette a Natura 2000 programban szerepeltetni kívánt területeket – közölte megkeresésünkre Szilágyi Gábor, a Hortobágyi Nemzeti Park osztályvezetője.
Mint mondta, ezt követően a nemzeti parkok átvilágították a területeket, és 2005 júniusában jelent meg a Magyar Közlönyben a Natura 2000 területek teljes listája.
A vonatkozó miniszteri rendelet 2006 októberében látott napvilágot, és a földhivatalok ezt követően kezdték el a Natura 2000 minősítések felvezetését a tulajdoni lapokra.
Észak-Alföldön a folyamat például teljesen befejeződött, összességében mintegy hatvanszázalékos feldolgozottság a jellemző.
- Nem lehet szó telekspekulációról, mivel a területek kiválasztása kizárólag szakmai döntések alapján történt. Az uniós rendelet is konkrétan előírja, hogy a területek
kijelölése nem szolgálhat gazdasági szempontokat, kizárólag védett vagy védelemre érdemes fajok jelenléte volt az érdekes – mondta kérdésünkre Szilágyi Gábor. Felvetésünkre, hogy ennek ellenére több bányaterület, üzem, műút és vasút is bekerült a programba, elmondta: a rendelkezésre álló idő rövidsége miatt nem volt lehetőség arra, hogy az esetenként több tízezer hektárt kitevő, több száz helyrajzi számon lévő ingatlanokat egyenként leválasszák. Ezért az ilyen óriási kiterjedésű területeken előfordulhat, hogy „becsúszott" egy-két hektár más rendeltetéssel használt terület. Mindazonáltal - tette hozzá - egyedi határozatokkal ezen területek tulajdonosait értesítették arról, hogy a meglévő engedélyek alapján továbbra is rendeltetésszerűen használhatják a birtokukban lévő területeket.
Az osztályvezető kitért arra is, hogy a program által megszabott földhasználati korlátozások miatt kieső bevételek ellentételezésére adható kártalanítást eddig csak a gyepterületeket művelő gazdálkodók kaphatták meg, noha az igény erőteljes és jogos a magánerdők és a szántóföldek tulajdonosai részéről is. Éppen ez a mostani elégedetlenség egyik fő oka, hiszen Persányi Miklós korábbi környezetvédelmi miniszter már 2005-ben arról biztosította az érintetteket, hogy akik bizonyíthatóan hátrányt szenvednek a Natura 2000 program miatt, kártérítést igényelhetnek. Ám ezt a mai napig csak a gyeppel rendelkező földtulajdonosok tehetik meg.
Számtalan helyen felvetik, hogy elmaradt a tájékoztatás - tehát az érintett földek tulajdonosai nem értesültek arról, hogy bekerültek a Natura 2000 programba. (A Magyar Hírlap a napokban többször is foglalkozott a témával.) Ez nem egészen valós felvetés, bár tény, hogy lehetett volna jobb is a felvilágosítás - közölte Szilágyi Gábor, aki szerint a nemzeti parkok és a minisztérium, illetve a természetvédelmi hatóságok másfél éven keresztül folyamatosan igyekeztek tájékoztatni a változásokról a gazdákat. A közel ötszázezer földterületet és mintegy huszonötezer földtulajdonost érintő Natura 2000 programba való bekerülésről azonban valószínűleg nagyon sokan mégsem értesültek, mivel egyre több a meglepett és panaszkodó gazda. A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium honlapját áttekintve is az derült ki, hogy a tárca 2004 és 2005 között fejtett ki komolyabb tájékoztatási - tevékenységet, ám a kérdés körül azóta lényegében csend honol. Dénes Zoltán