Két évvel ezelőtt kezdtük el az előkészítést, és az első évfolyam tavaly szeptemberben indult - tájékoztatott bennünket Szabó József Attila igazgató -, az ötletet az adta, hogy az intézmény kezelésében lévő 110 hektár földet szerettük volna hatékonyabban hasznosítani, másrészt fontosnak láttuk, hogy újabb, korszerű szakmák felé nyissunk. Mivel az ország középfokú és felsőfokú szakemberekkel megfelelően ellátott, úgy döntöttünk, szakmunkás szintű szakembereket fogunk képezni, akik a megújuló energiát előállítói-cégek gépeinek üzemeltetését, karbantartását tudják elvégezni.
Az egyéves, érettségi utáni képzéshez a központi program, valamint a szakmai és vizsgakövetelmények rendelkezésünkre álltak - mondta az igazgató -, viszont a helyi tantervet és a vizsgatételekét pedagógusainknak kellett ki dolgozniuk. Ez azért különösen nehéz feladat, mivel az idei szakmai vizsgát már modulrendszerben kell megtartani, és ebben még senkinek nincs tapasztalata az országban. A szakmai képzés irányítására Kádas Ferenc nyugdíjas mérnököt nyertük meg. A júniusban végző 17 diák várhatóan gond nélkül el tud majd helyezkedni, nemcsak a megújuló energiával foglalkozó vállalatok egyikében (a megyében Ajkán van biomasszaüzem), hanem olyan
hagyományos vállalkozások is keresik majd őket, amelyek a takarékos üzemeltetést szem előtt tartják.
És hogy - a mondással ellentétben - a zirciek nemcsak tanítják, hanem csinálják is,
arra a legjobb példa az, hogy terveik között szerepel egy szélerőmű, napkollektorok telepítése és geotermikus energia hasznosítása is a helyben létrehozandó bemutatóparkban.
A közeljövő legnagyobb projektje azonban egy pelletálóüzem felépítése, a 260 millió forintos beruházás költségeire pályázatot nyújtották be, nyáron derül ki, hogy meglesz-e a pénz. És hogy mi is a pelletálás? Az iskola egy kinemesített energianövény, úgynevezett energiafű termesztésével foglalkozik. Megfelelő gondoskodás mellett ez a növény tíz évig terem, két és fél méter magasra, gyökere pedig akár tíz méterre megnő. A zirci talajt nagyon kedveli, kétszer annyit tudnak betakarítani belőle, mint például az Alföldön. A füvet egy sajátságos technológiával összepréselik, így keletkezik a pellet mely kiváló fűtőanyag. Az iskola a pályázat segítségével a teljes fűtési rendszerét át szeretné állítani a biomasszafűtésre, ezzel közel harmadára csökkentve a fűtési költségeiket.
2008. április 28. - Zirc (gju) - Egyedül az országban a Reguly Antal Szakképző Iskola és Kollégiumban létezik szakmunkás szintű megújuló energetikus-szakképzés. A júniusban végző tizenhét diák várhatóan gond nélkül el tud majd helyezkedni