Rengeteg elöregedett fa található Békés megyében. Különösen a nyárfák életkora aggasztó, a legtöbb közúti balesetet is ez fajta okozza Fiatal tűzoltóként Zahorán Gyula őrnagy maga sem hitte volna, hogy ennyi munkát adnak pályafutása során a kidőlő fák, lehulló ágak.
A megyei katasztrófavédelmi igazgatóság mentésszervezési osztályvezetője elmondta, napi rendszerességgel kell vonulnia kollégáinak hasonló esetekhez.
— Akkor mennek a tűzoltók, amikor életveszélyről vagy a gyalogos és a közúti forgalom akadályoztatásáról beszélhetünk. Ha egy faág bizonytalan helyzetben lóg, s leesve anyagi kárt okozhat vagy akár életet veszélyeztet, szintén a tűzoltók az illetékesek. Sokan azonban hajlamosak az olyan eseteket is jelenteni, amikor elöregedett, száraz gallyak hullanak a fákról, de a gallyazás nem a mi feladatunk - fogalmazott Zahorán Gyula.
A Magyar Közút Kht. Békés megyei úthálózatát kísérő fák állapotáról Szekera Lajos környezetvédelmi munkatárs tájékoztatott: - Minden évben felmérést készítünk a viharsarki fákról, amelyben forgalombiztonsági szempontból elemezzük a helyzetet. Ezenkívül jómagam és az útellenőrök is folyamatosan járjuk a vidéket, valamint a lakossági bejelentésekre is reagálunk.
A balesetveszélyesnek ítélt fákat a társaság kitermeli, kitermelteti, emellett rendszeresen gallyaznak és irtják a cserjét.
Alacsonyabb átlagéletkoruk miatt elsősorban a fő útvonalak mentén található nemes nyárfák okoznak problémát. Idősebb korban nehezen tűrik a változékony időjárást. Ágaik letöredeznek, szélsőséges viharok alkalmával kidőlhetnek. Emellett az akácfák állapota sem rózsás, negyven százalékuk megérett a kitermelésre. A szakértők szerint a Békés-Tarhos, a Vésztő-Tarhos (a dobozi elágazásig) és a Doboz-Gerla közötti szakaszokon a legkritikusabb a helyzet. Egy 2005-ös műszaki előírás alapján a kivágott fák helyére újakat már az útpadkától távolabb kell ültetnünk. Ez kisebb utaknál négyméteres, míg forgalmasabb szakaszoknál hatméteres távolságot jelent — részletezte a megváltozott szabályozást Szekera Lajos.
Békéscsabán évente körülbelül ezer elöregedett fát cserélünk fiatalabbra - beszélt a megyeszékhely fásítási ütemtervéről Szabó Anikó városi kertész. Az idős akácokat, illetve gyümölcsfákat vágják ki. Tematikusán haladnak. Egy-egy utca állományát érintik az átalakítások. Mindig csak egy oldalról távolítják el a fákat, hogy a sétálóknak maradjon árnyékos terület. - Várostűrő fajtákat telepítünk, például juhart, hársfát, kőrist vagy éppen csörgőfát. Szempont az esztétikai változatosság
Csiszér Áron- Molnár Pál Márton