Jó lesz tanulópénznek? (Zalai Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. május 13. - Zalaegerszeg - Natura 2000 besorolású területen vágtak ki fákat az elmúlt hónapokban a Zala mentén. Legtöbb helyen a vízügyi igazgatóság hozzájárulásával, ám mégis szabálytalanul. Információnk szerint a megyeszékhelytől Zalaszentgrótig folytak a favágások a folyó mellett és közelében. Az egyik érintett terület az alibánfai Lukafától délre húzódik a vasúti töltés mentén. Itt, az élő és a holt Zala közötti területen is meredeznek a fűzfák tuskói, némelyik oldalán már megjelentek az új hajtások. A mezőben épp egy utánfutós traktor indulna útjára megrakva a kivágott és összegyűjtött fával, amikor odaérünk. A munkások elmondják, hogy megbízásból dolgoznak, de nem ők forgatták a fűrészt, engedélyről pedig a tulajdonost kérdezzem. Nos, ő is hamarosan megérkezik. Először leplezetlenül rossz néven veszi érdeklődésünket és valamelyik haragosa piszkálódásának tudja be megjelenésünket, nem is kívánja nevét viszontlátni a cikkben. Pár perc múlva azonban már higgadtabban folytatjuk és előveszi a februárban keltezett hozzájárulást, amely szerint a vízügyi igazgatóság szakaszmérnöke, Vaski Endre előzetes egyeztetés után engedélyezi a fák kivágást.
- A mederbe belógó, a víz lefolyását akadályozó fák eltávolíttatása kötelességünk - kezdte Vaski Endre, amikor ez ügyben felhívtuk. - Tény, előfordult, hogy a holtágnál is vágtak, mert meder széléből  kinövő  és  a  rétre  hajló fák  meg  a  kaszálást  akadályozták.   Ez  viszont  kárt okoz  a tulajdonosoknak,    ugyanis    a    területalapú    támogatást    csak    akkor    kapják    meg,    ha    a műholdfelvételeken  ezek a  részek  is szabadon  láthatók.  Tehát  ilyen  megfontolásból  adtunk hozzájárulást  több   helyen,   például   Pókaszepetk  közelében   is.   Alibánfa   térségében   pedig   a tulajdonos  fordult  hozzánk,   hogy  a   rétjére  ráhajló  fákat- levághassa.   Ehhez  is   megadtuk  a hozzájárulásunkat - mondta a szakaszmérnök.
Elmondta még, hogy néhol eltértek a kérelemben foglaltaktól. Előfordult ugyanis, hogy a vízparti szakaszon tarvágás történt, emiatt a munkákat leállították. Ráadásul a folyó élő és holt medre közötti réten is felsivítottak a fűrészek, igaz, az meg nem tartozik a vízügy felügyelete alá.
- Mi ugyanis csak a vízfolyáshoz tartozó fákért felelünk - magyarázta Vaski Endre. - Tehát a folyómeder közvetlen környezetéért, mintegy háromméteres sávért. Holtágnál pedig csak a part élig tartozik hozzánk a  meder.  Ezen túl már az adott terület tulajdonosának kötelessége az engedély beszerzése a munkálatokhoz.
A szakaszmérnök elismerte, hogy az általa kiadott hozzájárulás sem volt teljesen szabályos. Előzetesen ugyanis egyeztetnie kellett volna a természetvédelmi felügyelőséggel, végigjárni a szakaszt és kijelölni az eltávolítható fákat. Ez azonban elmaradt. A vonatkozó kormányrendelet megfogalmazása szerint viszont a védett természeti területnek nem minősülő Natura 2000 területen a természetvédelmi felügyelőség engedélye szükséges az erdőkről és az erdő védelméről szóló törvény hatálya alá nem tartozó fa, facsoport, fás legelőn lévő fa kivágásához, telepítéséhez. Tehát ezt a szakaszmérnök se kérte meg, amikor a hozzájárulást kiadta. Emiatt a Balatoni Nemzeti Park munkatársai jelentést küldtek a természetvédelmi felügyelőségnek.
Információnk szerint a zöldhatóság szakemberei már megkezdték a történtek felmérését. A tapasztaltak alapján döntik majd el, hogy szükség lesz-e bírság kiszabására, amelynek mértéke elérheti a 100 ezer forintot.
Igaz, erre nem biztos, hogy sort kerítenek. Egyes vélemények szerint ugyanis már az is eredmény lesz, ha az eljárás nyomán az érintettek megtanulják, milyen módon lehet bármiféle tevékenységet folytatni a Natura 2000-es területeken, s legközelebb ennek ismeretében járnak el. Arany Gábor

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.