A kisújszállási Petőfi Vadásztársaság tavaly jó évet zárt, hiszen őzbak-trófeáik kiemelkedőek voltak. A megyei 750 grammos rekord is innen került ki. Idén azonban ennél sokkal rosszabb a helyzet — tudtuk meg Gortva Imre fővadásztól.
Az őzagancsaink 30-40 grammal alatta maradtak a tavalyi rekordnak. Bár nagyon szépek a trófeák, de mért súlyuk igen alacsony - mondja a szakember a nemrég kezdődött vadászszezon tapasztalatait ecsetelve. Ez a becsléseik szerint mintegy 2 milliós veszteséget okoz a társaságnak. Ez a hiány rányomja bélyegét idei gazdálkodásukra is, ugyanis az őzbak-bérvadásztatásból származó bevételüknek ki kellene tartania az őszi szezonig, amíg az apróvadból nem lesz újabb pénzük.
- Ezt a hiányt takarékos gazdálkodással próbáljuk előteremteni, valamint vadföldművelési pályázatot nyújtunk be az FVM-hez is. A 30 hektár saját és bérelt területünkön a vad számára kedvező életfeltételeket teremtő növényeket vetünk, melyeket majd
részben aratunk le, hogy búvóhelyet is biztosítsunk az állatoknak. Emellett agrár-környezetgazdálkodási támogatásra is pályázunk - teszi hozzá.
A február végi vadállománybecslés alapján 440 őz, 2500 mezei nyúl és 2100 fácán található itt. Az őzállomány évek óta stagnál, s szerencsére pár éve megállt a korábban jelentős mezeinyúl-elhullás is. A fácánállomány is csökkent, ám a magas költségek miatt idén nem tudtak fácánokat sem nevelni, sem venni, így a természetes szaporulatra kell hagyatkozniuk.
- A gazdálkodási viszonyok miatt azonban egyre kevesebb a határban az a védterület, ahol nyugodtan tudtak a fácánok költeni - folytatja a fővadász. A másik probléma, hogy nő a ragadozóállomány száma is a területen. A jelentős rókaállományt kilövésekkel tudjuk ötven körül tartani. Ezt a számot még elbírná a vadállomány, a rengeteg védett ragadozó madár – héja, egerésző ölyv - által okozott kár azonban igen jelentős idén. Mivel ezen madarak egyre kevesebb mezei pockot, hörcsögöt találnak a határban, így a zsenge korú mezei nyuszikat és a kis fácánokat is viszik. Ezzel több százezer forintos kárt okoznak a társaságnak - ecseteli helyzetüket. A másik kárforrás a vadlopás. Szerencsére ez itt nem jellemző, köszönhetően a vadászok és a mezőőrök éberségének is. Az éber őrök tavaly két csapatot is tetten értek. Daróczi Erzsébet
Jellemzően apróvadas a terület
Az 1947-ben alakult vadásztársaság hatvannégy tagjából négy a hivatásos, a többi sportvadász. A legtöbben kisújszállásiak, de van szolnoki, abádszalóki és dunántúli vadászuk is. A társaság nettó 10 700 hektáron folytat vadgazdálkodást, így több száz kisebb területű gazdával és tíz nagyobb, 400 hektár feletti gazdálkodóval vannak kapcsolatban. A terület apróvadas jellegű így elsősorban mezei nyúl, fácán, vízimadár -kacsa, liba - található itt. Az egyetlen állandó nagyvad az őz. Bár az idei tél viszonylag enyhe volt, mégsem fogyott kevesebb takarmány. A földterületeken annyira kevés élelem maradt, hogy közel 500 mázsa szemes- és szálastakarmányt kellett a vadászoknak kirakni az etetőkbe.