2008. május 24. - Székesfehérvár - Hivatali visszaélés bűntett gyanúja miatt nyomozást rendelt el egy pákozdi földügylét miatt a Fejér Megyei Főügyészség. Az egyik gyanúsított, Benedek Fülöp, volt államtitkár, tiltakozik. Gyanúsítottként hallgatta ki még április 14-én a Székesfehérvári Nyomozó Ügyészség Benedek Fülöpöt, az agrártárca volt szakállamtitkárát, erről az érintett tájékoztatta pénteken az MTI-t azt követően, hogy előzőleg egy központi napilap írt az ügyről. A lelkiismeretem tiszta, jogsértést nem követtem el - írta közleményében Benedek Fülöp. Hozzátette: egy hatósági ügy körülményeiről hallgatták ki. Úgy fogalmazott: ennek lényege, hogy állítólag hivatali hatalmammal visszaélve elősegítettem egy földhivatali hatósági ügy lezárását. A volt szakállamtitkár a gyanúsítás ellen panasszal élt, de ezt a megyei főügyészség elutasította. Tisztességes hivatalnoktól elvárhatóan eljártam egy jogkérdéseket felvető ügy megoldásában - fogalmazott. Az elutasító döntés ellen Benedek Fülöp a Legfőbb Ügyészséghez fordult.
A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. földügyekért felelős vezérigazgató-helyettese - ma e poszton dolgozik Benedek Fülöp - kérte, hogy panaszát érdemben bírálják el, és szüntessék meg ellene az eljárást. A beadványra még nem kapott választ. Juhász Andrást, a Fejér Megyei Főügyészség vezetőjét kérdeztük az ügyről.
- A pákozdi 0223 helyrajzi szám alatti, mintegy 200 hektár nagyságú ingatlannal kapcsolatban a székesfehérvári földhivatal előtt folyamatban volt közigazgatási eljárásban a földhivatal által az ingatlan művelésből való kivonása tárgyában 2006. december 6-án hozott határozat törvényességének vizsgálata során a Fejér Megyei Főügyészség magánjogi és közigazgatási szakága a földhivatali határozat ellen - annak törvénysértő volta miatt - óvást jelentett be. Az óvást a földhivatal nem fogadta el, ezért a főügyészség a Fejér Megyei Bírósághoz keresetet nyújtott be a határozat hatályon kívül helyezése érdekében még 2007. februárjában. A bíróság a főügyészség keresetének helyt adott, s a földhivatal óvást elutasító határozatát hatályon kívül helyezte. Az eljárás során keletkezett adatok megalapozták annak gyanúját, hogy a földhivatal nem jogértelmezési tévedés eredményeként, hanem a felügyelő államtitkár jogellenes befolyására hozott törvénysértő határozatot. Ezért a főügyészség 2007. július 9-én hivatali visszaélés bűntettének gyanúja miatt nyomozást rendelt el, s annak lefolytatásával a Székesfehérvári Nyomozó Ügyészséget bízta meg.
A nyomozás során beszerzett bizonyítékok megerősítették a hivatali visszaélés bűntettének alapos gyanúját. Az utóbbi hónapokban sor került az FVM volt államtitkára, egy vezető beosztású volt munkatársa, a Fejér megyei földhivatal (volt) vezető állású, és egy tisztviselőjének gyanúsítottkénti kihallgatására. Az államtitkár a megalapozott gyanú szerint hivatali helyzetével visszaélve és a szóban forgó ingatlan magánszemély tulajdonosának jogtalan előnyt szerezve, nyújtva járt el a fehérvári földhivatal törvénysértő határozata meghozatalának érdekében.
A nyomozás határideje 2008. június 9-én jár le, a rendelkezésre álló adatok szerint ezen határidőn belül a nyomozás befejeződik, s az azt követő 30 napon belül dönt a nyomozó ügyészég a vádemelésről, vagy a nyomozás megszüntetéséről.
A szóban forgó ingatlan a volt szovjet lőtér, amely egy 2006-ban született kormányrendelet értelmében, az európai uniós irányelveknek megfelelően bekerült a Natura 2000 programba. A 200 hektárnyi területet, még a védelembe vétel előtt pályázat útján hirdették meg. Három magánszemély közül egy fehérvári vállalkozó nyert.
Lapunknak sikerült elérnie a terület gazdáját, egy jól ismert fehérvári vállalkozót. Az ingatlan évtizedekig ki volt vonva a művelésből, s csak azt követően került a mai - szántóföld, erdő, legelő és rét - művelési ágakba, hogy átkerült a honvédelmi minisztériumtól a földalaphoz - mondta el lapunknak a vevő.
A terület ma is életveszélyes, tele van lőszerrel, olajjal és kerozinnal szennyezett. Ahhoz, hogy az egyébként is terméketlen, köves talajt mentesíteni lehessen, a tulajdonos azt kérte, egy évre ideiglenesen vonják ki azt a művelési ágból. Erre azért volt szükség, mert a lőszermentesítésre és tisztításra ugyan több - a 15 és a 45 millió közt szóró - árajánlat is érkezett, de abban minden szakértő egyetértett, hogy csak a talaj felső, 40-50 centiméteres rétegének eltávolításával lehet a részletes átvizsgálást elkezdeni. Elképzelhető ugyanis, hogy nem csak a lőtéri örökséggel kell megbirkózni. A terület a II. világháború alatt frontvonal volt, s lehet, hogy a föld akkori bombákkal és lőszerekkel van tele - úgy, mint a szomszédos csalai szemétlerakó, ahol az építkezés kezdetekor tonnaszám került elő fel nem robbant lőszer.
A művelési ágból való kivonást első lépésben a földhivatal engedélyezte, de pár ellenérdekelt kezdeményezésére e döntést egy közigazgatási felülvizsgálat megváltoztatta - emlékezett vissza a vállalkozó. A természeti védettség miatt ma az ingatlanhoz hozzá sem lehet nyúlni, ezért azt a tulajdonos, aki külföldi befektetőkkel egy golfpályával kiegészített sport- és szabadidőcentrumot tervezett kialakítani, jelenleg eladásra kínálja. Vevő persze nem akad, ami az előzmények ismeretében nem is csoda. Pedig a 10-15 milliárdos beruházás Székesfehérvár és Pákozd összeépülésének kulcsa lehetett volna - vélik többen.