Szomorúan szemlélt százmilliós panoráma (Népszabadság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. május 24. - Ügyészségi gyanú Benedek Fülöp exállamtitkár, a nemzeti földvagyonért felelős vezető ellen
Hivatali visszaéléssel gyanúsítja az ügyészség Benedek Fülöp korábbi szakállamtitkárt. Benedek panasszal élt a gyanúsítás ellen. A történet hátterében egy pákozdi ingatlanügy áll.

Hivatali hatalommal való viszszaéléssel gyanúsítja a Székesfehérvári Nyomozó Ügyészség Benedek Fülöpöt, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. földügyekért felelős vezérigazgató-helyettesét, az agrártárca korábbi szakállamtitkárát. Az ügyészség tíz hónapja nyomoz egy pákozdi ingatlannal kapcsolatos földhivatali határozat ügyében, eddig négy személyt gyanúsítottak meg hivatali viszszaéléssel. Bár az ügyet megszellőztető Magyar Nemzet korrupciós botrányról írt, korrupció gyanúja nem merült fel.
A történet 2006-ra nyúlik vissza. Ebben az évben a kormány döntése szerint több tucat olyan állami tulajdonú földterületet privatizáltak, amely korábban honvédségi kezelésben volt. Közéjük tartozott a szóban forgó 202 hektáros pákozdi ingatlan is, amely évtizedekig a szovjet, majd a magyar hadsereg gyakorlólőtereként működött.
- Egy csodálatos panorámájú, a falu fölé magasodó területről van szó - mondta Takács János, Pákozd polgármestere. - Azt reméltük, a leendő vevő turisztikai fejlesztést hajt majd végre a falu határában.
Az álmokból azonban nem lett semmi. Az egykori lőtér értékesítése - a többi volt katonai ingatlanhoz hasonlóan - úgy történt, hogy a honvédelmi tárca átadta a kijelölt földet a Nemzeti Földalapnak, amely azt pályázaton értékesítette. Az ügy kulcsmozzanata, hogy az ingatlant a Nemzeti Földalapba kerülésekor mezőgazdasági hasznosítású területté minősítették át.
Sikerült megtalálnunk azt a székesfehérvári vállalkozót, aki 2006-ban magánszemélyként megvette a területet. Válaszolt kérdéseinkre, de nem járult hozzá a nevének közléséhez.
- Azért vettem meg a földet, hogy azon később egy üdülőfalut és golfpályát alakítsak ki - közölte. - De már a fejlesztés első lépésénél elbuktam. Mielőtt bármit elkezdhettem volna, el kellett volna végeztetnem a 202 hektár lőszermentesítését. Ehhez viszont ideiglenesen át kellett minősíttetnem az ingatlant mezőgazdasági hasznosításúból kivett területté. Ekkor fordultam a székesfehérvári földhivatalhoz. Kizárólag a hivatalos utat jártam be, nem kértem senkinek a segítségét vagy támogatását.
A földhivatal egy évre ideiglenesen meg is adta az átminősítést, ám mielőtt a határozat jogerőre emelkedett volna, az ügyészség megóvta a döntést.
- Álláspontunk szerint a földhivatali határozat jogsértő volt, az átminősítést a jogszabályok szerint nem lett volna szabad végrehajtani - fogalmazott kérdésünkre Juhász András Fejér megyei főügyész. - Óvásunkat a megyei földhivatal elutasította, emiatt bírósághoz fordultunk. Tavaly nyáron a Fejér Megyei Bíróság jogerős ítéletében kimondta, hogy a szóban forgó földhivatali határozat valóban jogsértő volt. Ettől persze még nem indítottunk volna nyomozást. Csakhogy időközben felmerültek olyan adatok, hogy a jogsértő földhivatali döntés nem véletlenül vagy tévesen született meg, hanem felsőbb nyomásra.
Így került a képbe, majd vált később gyanúsítottá - három másik köztisztviselő mellett - Benedek Fülöp, aki a kérdéses időben a földhivatalok működéséért felelős agrártárca szakállamtitkára volt. Benedek kérdésünkre azt mondta: az ügy bonyolult, részleteiről később szívesen nyilatkozik, most azonban csak annyit kívánt közölni, hogy nem követett el hivatali visszaélést. Hozzátette, panasszal élt a gyanúsítás ellen, amit az ügyészség ugyan elutasított, ám ez ellen fellebbezést nyújtott be a Legfőbb Ügyészséghez.
Közben tovább bonyolódott a pákozdi ingatlan helyzete, mivel 2007-ben bekerült a Natura 2000 programba, így már a szigorú természetvédelmi előírások is nehezítik a hasznosítását.
A földet megvásárló fehérvári vállalkozó egyelőre kilátástalannak tartja a helyzetét:
- Azon túl, hogy egymagam gyönyörködhetek a több százmillió forintért megvásárolt területen a panorámában, semmi másra nem használhatom ezt a földet - kesergett. - Építeni nem lehet rá, eladni nem tudom: akad-e olyan bolond, aki legalább a töredékét megadná annak, amennyit én fizettem érte? Cseri Péter


Benedek Fülöp
 
1947. december 18-án született Tiszapüspökiben. A Debrecenben megszerzett agrármérnöki diplomája után, Budapesten elvégezte a politikai főiskolát is. Szülővárosában a tsz főagronómusa, majd Törökszentmiklóson tsz-elnökhelyettes.
 
1977 és 1995 között a Szolnok megyei mezőgazdasági szövetség (TESZÖV) titkárhelyettese, majd titkára. Ebből a pozícióból került
 
1995-ben a Földművelésügyi Minisztériumhoz mint közigazgatási államtitkár, ahol három évig, az Orbán Viktor által vezetett kormány hatalomra kerüléséig maradt tisztségében. Benedek a minisztériumi évek után a vállalati szférában is szerencsét próbált: előbb a Kereskedelmi és Hitelbankban, majd az Inter-Európa Bank agrárhitel portfóliójáért felelős vezetőjeként.
 
1997 januárjától 1998 áprilisáig a Ferencváros társadalmi elnökeként tevékenykedett, részt vett a lehetséges befektetőkkel való tárgyalásokon.
 
2002. július 15-től az FVM címzetes államtitkára. Ugyanezen év nyarán kinevezték a Nemzeti Földalap elnökévé is. 2004 májusában kinevezték a Magyar Asztalitenisz Szövetség elnökévé, e posztján 2006-ban megerősítették.
 
1966 és 1989 között az MSZMP tagja volt.
 
1990-1994-ig, majd 1998-tól az MSZP agrár- és vidékfejlesztési terület szakértőjeként Kovács László, később Medgyessy Péter személyes tanácsadója volt.
 
2006 júliusától 2008 januárjáig ismét az agrártárca szakállamtitkáraként dolgozott. Az idén nevezték ki a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgató-helyettesévé.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.