Ideológia a bolygó nevében (Magyar Nemzet)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. június 10. - Klaus a kommunizmushoz hasonlítja az éghajlati hisztériát
Szívesen tartana eszmecserét Al Gore hajdani amerikai alelnökkel az éghajlatváltozásról -nyilatkozta Václav Klaus cseh köztársasági elnök a közelmúltban Washingtonban megtartott könyvbemutatóján. A cseh politikus kifejtette, már több alkalommal is kezdeményezte a párbeszédet, azonban, mint mondta, a hajdani alelnök idáig „nem tűnt túl lelkesnek".

Kék bolygó zöld béklyóban - Mi van veszélyben: a klíma vagy a szabadság? című, immáron angol nyelven is olvasható könyvében Klaus egyik régóta képviselt nézetét fejti ki, miszerint a környezetvédők által generált „éghajlati hisztéria" kommunista ideológiákhoz hasonlítható, mely a természet és a környezet feltételezett védelmét és megőrzését minden fölé helyezve veszélyezteti az alapvető emberi jogokat. A cseh politikus szerint a globális felmelegedéssel fenyegető környezetvédők, „akár kommunista elődjeik, feljogosítva érzik magukat, hogy elképzeléseik megvalósításának érdekében feláldozzák az embereket és a szabadság eszméjét", azzal a különbséggel, hogy „míg korábban a marxizmus és a proletariátus, ma már a bolygó nevében cselekszenek". A cseh politikus ellenzi az üvegházhatás csökkentését célzó „irreális" korlátozások bevezetését, és úgy gondolja, hogy a környezeti problémákra elsősorban a szabad piac nyújthatna megoldást.
A globális felmelegedés elleni küzdelem nemzetközi élharcosaként elhíresült Al Gore Kellemetlen igazság című Oscar-díjas dokumentumfilmjének köszönhetően tavaly az ENSZ Kormányközi Klímaváltozási Bizottságával megosztva megkapta a Nobel-békedíjat. Klaus ezt a gesztust egy korábbi beszédében elítélte, mivel szerinte a díj odaítélése „a globális felmelegedés témáját végképp a szent, sérthetetlen és megkérdőjelezhetetlen igazságok rangjára emelte". A volt amerikai alelnököt egyébként tudományos körökből többen is élesen kritizálták az előadásain és nyilatkozataiban elhangzó pontatlanságok miatt. Az Amerikai Geofizikai Unió egyik ülésén például korábban Al Gore azt állította, hogy az északi-sarki jégburok 34 év alatt teljesen eltűnhet, pedig ezt a becslést még a pesszimistább tudósok is képtelenségnek tartják. A közgazdász cseh köztársasági elnök maga sem klimatológus, azonban úgy véli, ez nem jelent gondot, mivel a környezetvédelemnek mint metafizikai ideológiának és világnézetnek jelenleg semmi köze sincsen a természeti tudományokhoz. Klaus szerint az a probléma, hogy az éghajlatváltozással többségében olyanok foglalkoznak, akiknek megélhetése nagyban függ attól, mennyire tudják eladni a lakosságnak a globális felmelegedés „meséjét”. GYŐR ÁGNES

KÉTKEDŐK. A közelmúltban 31 ezer tudós írta alá azt a petíciót, amely kétségbe vonja, hogy a globális felmelegedés emberi tényezők következménye lenne, írja a The Telegraph című napilap. A kezdeményezés, mely eredetileg Frederick Seitz fizikus ötleteként 1998-ban a tokiói egyezményre válaszul született meg, egy oregoni tudományos intézet jóvoltából Al Gore filmje kapcsán került ismét előtérbe.



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.