Itt a gombaszezon (Zalai Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
VESZÉLY Összetéveszthető az ehető a mérgezővel, mutassuk meg szakértőnek
Kalaposok sokasága

GOMBÁK A kora nyári meleg és a sok eső hatására felgyorsult a fejlődésük
Kedden már megtelt az egerszegi vásárcsarnok karzata gombaárusokkal. A két legértékesebb gombafajtából, rókagombából és vargányából volt a legtöbb, ezek ára 2-3 ezer forint körüli

Zalaegerszeg - Váratlanul robbant be a gombaszezon, bár ez minden évben így van. Egyik nap még alig volt a kalaposokból, másnap már megtelt a vásárcsarnok „gombás karzata". A hozzáértők azt mondják, az erdők-mezők az eső után ontani fogják e kedvelt csemegét.
A két legkeresettebb, és természetesen legdrágább fajta megjelenésével indult az idei szezon. A rókagombát, mint a keddi piacfelmérő utunkon megtudtuk, egy-két hete kezdték kínálni a Somogyból érkező gombaárusok, egy hete még 3500 forintért adták kilóját, s néhány száz forinttal olcsóbban a vargányát. Mára beázott a talaj, a meleg és a nedvesség hatására a zalai és az őrségi erdőkben is megmozdult az avar. Éjjelente ezrével növesztik termőtestüket a kalapos gombák, hogy hajnalban a profi szedők már „arathassanak".
S bőven jut az amatőröknek is élményből, zsákmányból, no de ne felejtsük el, hogy e kulináris örömforrás veszélyeiből is.
- Minden évben szinte ugyanaz a harminc gombaárus kezdi a szezont itt a piacon. A néhány somogyi szedő mellett most már itt vannak a szilvágyiak, kustánszegiek, de Zalalövőről és Csődéről is érkeznek a portékájukat kínáló gombaárusok - mondja Szanyi István gombaszakértő.
Nem olyan széles körű a tábora, inkább az ínyencek fogyasztják az erdőkben ugyancsak tömegesen megjelenő keserűgombát. Megjelent továbbá a galambgomba, bár a hét elején még csak mutatóban volt. A réteken, főleg a legelőkön is érdemes körülnézni, mert egy-egy eső után garantált a szegfűgomba, viszont a csiperkék még nem mutatták meg magukat Sohasem árt az óvatosság, hiszen, ha nem is tömegesen, de megjelenhet a legveszélyesebb, nem ritkán tragédiát okozó mérgesgombánk, a gyilkos galóca is. A szakértő szerint mindén évben' akadnak, akik összetévesztik a kalapját a zöldhátú galambgombával, és ha ilyent talál a kosárban, akkor a zsákmány a kukában köt ki.
- Tavaly sokszor előfordult, hogy gyilkos galócát találtam a gombaszedők kosarában. Főleg a galambgomba esetében fordult elő, hogy azt hitték, galambgomba, és levágták a kalapját a gyilkos galócának. A mérgesgombák közül megjelentek a susulykafélék, amelyek idegmérget tartalmaznak. Az érzékenységtől függ, kire milyen hatással van. Általában gyomor-mosás után három nap kórház az elfogyasztásának az eredménye. Továbbá a galambgombák közül a piros, sötétbordó színű kalapúak a hánytató galambgombák közé tartoznak, ezek rosszullétet okoznak. A gomba egyébként is nehéz étel, ezért módjával szabad fogyasztani, és ügyeljünk a tárolásra. Ha megromlik, bármelyik elfogyasztása veszélyes, de ebben az esetben nem gombamérgezésről beszélünk, hanem ételmérgezésről - figyelmeztetett a könnyelmű gombaszedés és fogyasztás következményeire Szanyi István.
Mindez elkerülhető azonban, ha a szakértőnek megmutatják a szedők   kirándulásuk eredményét. Inkább a piaci kukába kerüljön hipóval leöntve - így semmisítik meg a mérgesgombát -, mint otthon a tányérba. Zalaegerszegen a vásárcsarnokban reggel 6-tól 10-ig található meg a gombaszakértő, hétfő, a piaci szünnap kivételével. Nagykanizsán, a vásárcsarnokban naponta 6-tól 13 óráig, szombaton délig, vasár nap pedig 10-ig várja a gombaszakértő a gyűjtőket. Az árusítani szándékozók számára természetesen kötelező a bevizsgáltatás, hiszen csak a szakértő által kitöltött árusítási engedély birtokában rakhatják ki a standra portékájukat, így a vásárlás kockázatmentes.    
Talán az ember ősi, gyűjtögető, halászó-vadászó életmódjából maradt fenn máig a gombászás szenvedélye is. Az igazi gombászt az eső sem zavarja, ezt kedden este, a szakadó esőben is tapasztaltuk, hisz a Nova és Szilvágy közötti erdők szélén itt is, ott is autók álltak. - De elfáradtam. Legalább öt kilométert gyalogoltam a fák közt, egyik kezemben a kosár, másikban az esernyő - fújta ki magát vargányával telt kosarát mutatva a lenti Süle Károly. - Igen, céllal jöttem - ismételte kérdésünket, azaz a jól ismert helyet kereste fel céltudatosan -, de én nem titkolom, hol van a jó vargányás hely az erdőben. Barátokat is elhoztam már, legközelebb maguknak is megmutatom. Ugyanis hiába mennek előttem hárman, ha utánuk megyek, én akkor is megtalálom a magamét. Nem mindenki veszi észre a vargányát. Egy másik várakozó kocsi gazdája, az ugyancsak lentiből kiruccanó Fehér Tibor elmondta, most jött ki először, most már érdemes, mert tömegével nő a gomba, mint mondta, egy ismerőse már tizenöt kilót szedett egyszerre. - Nekem is van számon tartott vargányás helyem, és egy másik is, amit egy barátommal közösen fedeztünk fel. Oda nem megyek egyedül, majd vele. Egyébként többnyire egyedül járom az erdőt - mondta, miután levetette az esőköpenyt.
Hat-hét óra felé már zuhogott az eső, és éjszaka is. Beázott az erdő, csak meleg kell. HAJDÚ PÉTER

Mi ez, mivel táplálkozik?
A gombákat a rendszertanban régebben a növények világába sorolták, de mivel az anyagcseréjük alapvetően lebontó, és oxigént nem termelnek, ezért önálló rendszertani osztályba sorolták át őket. Táplálkozásuk szerint vagy szaprofiták és korhadékokat fogyasztanak, vagy mikorrhizásak, gyökérkolonizálók. Ezek a gyökéren keresztül szimbiózisban élnek egy gazdanövénnyel. Vagy az élő gazdaszervezetet lebontó, szerves anyagként hasznosító paraziták. Szaporodásuk rendszerint a széllel szállítódó spórákkal történik. Becslések szerint akár 100 000 fajuk is lehet.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.