2004. december 20.
Térinformatikai rendszerben összegzik a Duna elterelése óta készült állapotfelméréseket
Uniós forrásokból magyar-szlovák program kezdődik a Szigetközben. Egy számítógépes térinformatikai rendszerben összegzik a Duna elterelése óta készült állapotfelméréseket, és kiépítenek egy új kísérleti vízpótló rendszert. Ez lehet az alapja a térség bosszú távú rehabilitációjának.
A magunk kezébe kívánjuk végre venni sorsunk alakítását - indokolta Széles Sándor, Máriakálnok polgármestere a sikeres pályázat kidolgozását. A Duna elterelése óta a Szigetköz az ország leghátrányosabb helyzetű térségei közé tartozik. Drasztikusan csökkent 1992-től a talajvízszint, veszélybe került Európa egyik legjelentősebb, a Duna kavicságya alatt található ivóvízkészlete. Az ártéri ligeterdők pusztulásával a mellékágak elapadásával romlottak a vidék számára létfontosságú erdő- és vadgazdálkodás, a halászat és a turizmus feltételei. A szigetközi önkormányzatokat emellett az is sújtotta, hogy éppen az ideiglenes állapotok miatt egyetlen itteni településnek sincs elfogadott rendezési terve, ezért az elmúlt években nagy ívben elkerülték a térséget a befektetők.
Térinformatikai rendszer készül
Ennek a helyzetnek kívánnak véget vetni a szigetközi települések az uniós Life-pályázat végrehajtásával. Ennek keretében nemcsak az eddig készült monitoring vizsgálatok eredményét összegzik, hanem azt is meghatározzák milyen ökológiai állapot szükséges a szigetközi állat- és növényvilág, illetve az ezekre épülő tevékenységek (halászat, vadászat, turizmus, vízi sport stb.) rehabilitációjához. Az adatokat egy számítógépes térinformatikai rendszerre telepítik, s ezeket minden döntéshozó, hatóság és önkormányzat számára hozzáférhetővé teszik.
Egyes már meglévő csatornák bővítésével, egy új szakasz ásásával kialakítanak egy kísérleti vízpótlási rendszert is - tudtuk meg Janák Emiltől, az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság vezetőjétől. Ennek elkészültével nemcsak a természet jut több vízhez a Szigetköz alsó szakaszán, hanem az agrártermelés, a sport és vízi túra feltételei is javulnak.
Megint a pénz a probléma
Még el sem kezdődött a nagy reményekkel várt-program, máris nézeteltérések nehezítik a megvalósítást. Bizonytalan, honnan lesz pénz az egymillió eurós uniós támogatást kiegészítő, hasonló nagyságrendű önrészre. Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter a napokban egy szigetközi fórumon ígéretet tett, hogy 300 millió forintot ad a szaktárca a szigetközi rehabilitációra.
Ez az összeg azonban nem a pályázat megvalósítását szolgálná, hanem más fontos célokat, emiatt Széles Sándor attól tart, nem lesznek képesek a szlovákokhoz hasonló ütemben meg valósítani a Life-terveket. A pozsonyi kormány nagyvonalúbb volt, garantálta a pénzt a számítógépes adatbázishoz szükséges mérésekhez, vizsgálatokhoz. Információink szerint a szigetközi önkormányzatok a miniszterelnökhöz fordulnak azzal a kéréssel, hogy nálunk is biztosítsák az uniós pályázat teljesítéséhez szükséges állami forrásokat.
Tárgyalások januárban Bősről
A Hágai Bíróság Duna-ítéletének végrehajtásáról várhatóan jövő januárban folytatódnak a tárgyalások .a magyar álláspontot rögzítő magyar kormányhatározat ismételten leszögezi: alsó vízlépcső nem épülhet, a jogvitát a folyó ökológiai szükségleteinek alapján kell rendezni. Szakértők szerint erre a két ország uniós csatakozásával a brüsszeli környezetvédelmi irányelvek ismeretében jó esély kínálkozik a következő években.
Szilágyi A. János