A jeles esemény keretében sor került a község jelképeinek felszentelésére. A 11 órakor kezdődő szentmise keretében szentelték fel Valkonya most elkészült címerét és zászlaját, Pécsi L. Dániel jelképművész alkotását. A szentmisét Decs István atya celebrálta.
Az ünnepi beszédet Turcsik György, a helyi plébános mondta. Hangsúlyozta: a zászló és a címer a mostan dívó nézetekkel ellentétben nem valamiféle fölös és nagyzoló dolog, hanem múltunk része, s e múlt nélkül elképzelhetetlen a jövő.
- Anyagi hasznot valóban nem hoznak, de csupán az anyagiakért élni az élet legalacsonyabb rendű megnyilvánulása - mondta az atya. - A címer és a zászló valóban nem az anyagi világ terméke, hanem szellemi-lelki alkotás, a nem anyagi világ üzenete és hívó szava az emberhez. Arról üzen, hogy vannak el nem múló és végleges értékek.
A szentmise után Rejtélyiné Nagy Gabriella polgármester köszöntötte a megjelenteket, majd a jelképek készítője, Pécsi L. Dániel jelképművész ismertette a címer felépítését.
Az előzményekről elmondta: nemrég tábort tartott a településen, s akkor vetődött fel, hogy készüljenek jelképek a hatvanhét lelket számláló közösség számára. Rámutatott: a címerben ott vannak mindazok a motívumok, amelyek szorosan köthetők a településhez: a tölgyfa, a szelídgesztenye, a gomba, a Valkonya-patak, s utalnak a történelmi múltra, arra, hogy Zala a gyepűrendszer része volt. Hozzátette: Valkonyáé az első olyan címer a magyar heraldikában, amelynek motívumai közt megtalálható a gomba. Ezt követően, s az egyházi áldás után Bakó Józsefné zászlóanya szalagot kötött fel a zászlóra. Horváth-Balogh Attila