Az áldozatot bírságolják (Magyar Nemzet)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

2008. július. 7. - Nem a fatolvajokat, hanem a tulajdonosokat büntette meg az erdészet A Borsod-Abaúj-Zemplén megyéi Monokon több erdőtulajdonost is megkárosítottak a fatolvajok, ám a kiszálló erdészeti szolgálat emberei - hivatkozva arra, hogy a lopást a tulajdonosoknak be kellett volna jelenteni - az erdőgazdákat bírságolták meg.

 A csaknem másfél millió forintos büntetést a tulajdonosok nem tudják és nem is akarják kifizetni, a település polgármestere pedig biztosította a kárvallottakat: a község ügyvédje mindenben a rendelkezésükre áll.
Monokon mindig történik valami: ezúttal az erdőtulajdonosok jártak pórul. Nemcsak azért, mert erdeikből folyamatosan lopják a fákat, de most még fizetniük is kell az Állami Erdészeti Szolgálat Borsod-Abaúj-Zemplén megyei szervezetének - írta az Észak-Magyarország. Az erdészeti hatósághoz ugyanis bejelentés érkezett arról, hogy jelentős mennyiségű fa tűnt el a község menti erdőkből, ezért összehívta a monoki tulajdonosokat. A kárfelmérés után közölték az erdőgazdákkal, hogy mivel nem jelentették a falopást, súlyos büntetésre kell számítaniuk. A tulajdonosokra kirótt bírság eléri az 1,215 millió forintot.
Csomós János, a határozatot hozó megyei erdészeti hatóság vezetője azt mondta: az erdészeti törvény pontosan szabályozza a teendőket, a felelősséget. Lehetőség lett volna arra, hogy a tulajdonosok mentesüljenek a büntetés alól, ha idejében jelzik a lopást a rendőrségnél vagy az erdészeti hatóságnál. Ilyen jelzés azonban egyik hatósághoz sem érkezett. Az egyik kárvallott, Galatóczki Ferenc értetlenül és tehetetlenül áll a történtek előtt. Mint mondta, pontosan azt sem tudja, merre van az ő erdőrésze, amit korábban örökölt. A lap szerint Szepessy Zsolt, a település polgármestere úgy nyilatkozott: felháborító ez az eljárás. A polgármester elképesztőnek nevezte, hogy azokat büntetik, akiket megloptak. Ezért az önkormányzat ügyvédje minden segítséget megad a kétszeresen is pórul járt erdőtulajdonosoknak - olvasható a napilapban.
Emlékezetes, hogy a szintén Borsod megyei Sajóládon is eltűnt szinte egy teljes erdő, amely a Natura 2000 védelme alá is esett. Az Európai Bizottság ezért eljárást indított a magyar állam ellen, mert az nem védte meg a sajóládi erdőt. Nemcsak Észak-Magyarországon lopják azonban a fát, országszerte több négyzetkilométernyi erdőt tüntetnek el a fatolvajok évente, akikkel szemben az erdőgazdaságok és nemzeti parkok őrei is tehetetlenek.  Velkei Tamás

ÉVI EZER HEKTÁRT TAROLNAK LE. Az Országos Rendőr-főkapitányság idei tanulmánya szerint az illegális fakitermelések becsült mértéke éves szinten megközelíti az ezer hektárt és a háromszázezer köbmétert amelynek értéke közel 3 milliárd forint. Az újraerdősítés költsége ennek a harmada, ám az elültetett mintegy 10 millió facsemetéből csak több tíz év múlva lesz olyan erdő, amely képes betölteni valamennyi funkcióját. A közvetlen károkon túlmenően az erózió, a talajkárosodás, a környezetszennyezés és az élővilág degradációja mint közvetett kár is jelentkezik. Ennek mértéke nem megítélhető. - A tetten ért és gyanúsítottként kihallgatott személyek sok esetben azzal védekeztek, hogy nincs munkahelyük, és a szociális segély nem elegendő a tüzelőre, és egyébként is csak a kidőlt száraz fát szedték össze. Ennek többször ellentmondott az a tény, hogy sok esetben frissen kivágott fa volt fellelhető a helyszínen, és többször szervezett módon, színlelt szerződésekkel, a célra szolgáló gépjárművekkel történik a falopás - összegzik, hozzátéve sokat segít a rendőröknek a büntető törvénykönyv tavalyi módosítása, amely lehetővé teszi a bűncselekmény elkövetéséhez vagy a lopott tárgyak elszállításához használt járművek, eszközök elkobzását.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.