Örökös parkerdő (Zalai Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. július 8. - Zalaegerszeg - Elméletben a megyeszékhely első számú kirándulóhelye, de túlzás nélkül állítható, hogy nem most éli virágkorát az Alsóerdő. A város szeretné birtokba venni, akkor pénzt is áldozna rá, ám jelenleg az államé, s a fenntartással a Zalaerdő küszködik.

Az erdészet Alsóerdőn illetékes munkatársai minden hétfőn reggel öt órakor kezdik a munkát, heti szemétszedéssel. Tegnap az átlagosnál kicsit jobb víkend után voltunk: az elmúlt napok kirándulói alig négy zsák hulladékot hagytak maguk után a napközis tábor maradványai és az Azáleás-völgy közti szakaszon. A nagy melegben a többség nyilván inkább a strandokat részesítette előnyben, s ott talán sokkal inkább vigyáztak a rendre és a tisztaságra is - ez a civilizáltságnak olyan foka, amit az illetékesek tapasztalatai szerint az Alsóerdőre érve sokan azonnal levetkőznek.

- A legtöbb pénz a szemét eltakarítására, illetve az ellopott, megrongált padok, asztalok és más tartozékok pótlására megy el - hallottuk Nagy Lászlótól, a zalaegerszegi erdészet igazgatójától. A 11 ezer hektáron dolgozó egység 442 hektár közjóléti célú erdőt tart fenn, melyek közül Zalaegerszeg mellett kettő található: az Alsóerdő és a Csácsi Arborétum. - Sokba kerül az őrzés is, hisz virágzás idején az Azéleás-völgyben, illetve nyitvatartáskor (hétvégéken, ünnepnapokon) Csácsban is van szolgálatban munkatársunk. Nem csoda, hogy ezek mellett fejlesztésre nem nagyon marad már a jóléti célra például az idén előirányzott 7,2 millió forintból.

A két létesítmény közül jelenleg egyértelműen a Csácsi Arborétum a szebb, persze nem ok nélkül. Ennek 42 hektára (elsősorban a vadkár megelőzésére) bekerített, s ráadásul ide kijutni sem annyira egyszerű: a keszthelyi úton gyalog (pláne mondjuk babakocsistul) és biciklivel is igen macerás a dolog, ahhoz pedig bizonyos elvetemültség kell, hogy valaki a városból autóval kiránduljon idáig. Buszjárat van, de ezt meg nem veszik igénybe túl sokan.

- Az itteni kirándulókkal jók a tapasztalataink, az arborétumot olyan emberek látogatják, akik szeretik és óvják is a természetet - folytatta a helyszínen Nagy László. - Bár a nagy vaskaput innen is tépték már le éjszaka, illetve az újonnan kihelyezett padok közül is loptak el - talán mert éppen olyan kellett a hegyre...

Az Alsóerdő egész más eset. Kőhajításnyira a Kertváros 20 ezer lakója, a megközelítés pedig gyalog és biciklivel is egyszerű. Ennek megfelelően sok a vendég, akik közt arányaiban persze a vadorzó is több. A környék pedig ma már némileg lehangoló: a város felől érkezve kezdődik a dolog a záportározó bozótjával és törmelékhalmaival (sok lakó, főleg a pollenekre érzékenyek, emiatt a városi illetékesekre haragszik), aztán folytatódik a feltört bicikliúttal, a romokban heverő napközis táborral, a szemetes és bozótos erdőszélekkel (a napokban kaszáltak, s már épp ideje volt, akadtak helyek, ahol autóból csak nagyjából látszott, mi van a kanyaron túl), s zárásként még Aranyoslap, ahol a tó az elmúlt hétig hínáros volt és szemetes.

- Néhány éve negyven teherautó szemetes iszapot termeltünk ki a tóból, s lehet, hogy újra lesz egy alapos kotrás - hallottuk Szakács László kerületvezető erdésztől. - Nagyon sok hínárt, illetve hulladékot emeltek ki az emberek: horogra akadt egy videokamera, egy motor váza, s egy automata maradéka is. Utóbbi az a típus, amely egy százasért színes labdát ad - valószínűleg a perselyéért lopták el, a pénzt kiszedték, a nyomokat pedig így tüntették el...

A már nyugdíjba készülő Szakács László közel négy évtizedet töltött az Alsóerdőn és környékén, ismeri és szereti ezeket az erdőket, s tud minden problémát. Azt mondja, a fénykort a nyolcvanas évek második felében élték át együtt, amikor bőven volt pénz és elhatározás a fenntartásra, illetve érdeklődés is a dolog iránt.

- Régebben sokszor egész iskolák települtek ki erre a tisztásra - emlékezett Aranyoslapon. - Ma elsősorban alsósok jönnek, de nem is baj, ők még fogékonyak és érdeklődők, az idősebb gyerekek már nagyon nehezen kezelhetők. A város illetékeseivel sem olyan gördülékeny az együttműködés, mint volt korábban, és magam a civilektől sem kapok sok segítséget. A legszebb példa erre az erdei tornapálya esete, amit az egyik civil csapat vett pártfogásába, szép réztáblák is kerültek a játékokra, hogy név szerint melyikért ki felel - aztán a dolog ahogy jött, feledésbe is merült. Már a táblákból is csak mutatóba van.

Zalaegerszeg alpolgármestere, Tombi Lajos azzal kezdte: az Alsóerdő a város tüdeje, ilyenformán létfontosságú, s nincs városvezetés, mely rossz szándékkal közeledne hozzá. Hogy Egerszeg szívesen tulajdonba venné, több éves törekvés, egyszer a zöldhatóság akasztotta meg a folyamatot, most pedig a Kincstárral zajló egyezkedés fékezi, de remélik a happy endet, mert - mint fogalmazott - a város is arra áldoz a legszívesebben, ami az övé.

A környéken vannak építési tervek: egy rendes átkötés a gellénházi útról Zalabesenyőbe (a jelenlegit is sokan használják egyébként), míg a záportározó felső részét kereskedelmi célú beépítésre adnák át vállalkozónak, s utóbbitól ezzel összefüggésben a napközis tábor sportpályáinak teljes felújítását várnák el. Ám bárhogy is lesz, egy biztos: az Alsóerdő sosem lehet más, mint parkerdő és kirándulóhely!  Varga Andor



© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.