Erdősáv a szemét helyén (Heves Megyei Hírlap )

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

2004. december 20.
Negyvenkét – köztük tíz Heves megyei – település képviselői aláírták azt a hulladékgazdálkodási tervet, miszerint Tiszafüred közelében létesül a korszerű befogadó, feldolgozó állomás. Tiszafüred, Hajdúböszörmény Füzesabonytól a Tisza-tó partján fekvő településekig jár majd a kukás autó, hogy az érintett községek a korszerű hulladékgazdálkodási rendszer telephelyén szabaduljanak meg a kommunális szeméttől. A napokban az Európai Unió támogatásával épülő, több milliárdos környezetvédelmi beruházást mutatták be a szervezők, mert a kidolgozott hulladékgazdálkodási terv formális elfogadásán túl szemlére is kalauzolták a polgármesterekből, alpolgármesterekből, jegyzőkből álló népes csoportot. A már működő hajdúböszörményi hasonló rendeltetésű, de a tiszafüredinél kisebb létesítmény meggyőzhetett mindenkit arról, hogy mi a fejlődés útja.
– Félelmetes a fogyasztói társadalmakkal lépést tartani, mert a fejlett országokban tízévenként megduplázódik a szemét mennyisége – mondta a hallottak és látottak alapján dr. Gulyás Ferenc sarudi jegyző.
Úgy gondolom – folytatta Gulyás Ferenc –, hogy a tíz dél-hevesi település önkormányzata még időben csatlakozott egy, az EU és a magyar állam által is finanszírozott programhoz, mert itt anélkül alighanem néhány év múlva kezelhetetlen lett volna ez a feladat.
Ha erősebb szél fúj, a dormándiak már tapasztalhatták, hogy nejlonféleségeket hozott a faluba a légáramlat a szeméttelepről. Rajna Kálmán polgármester a Füzesabonnyal és Besenyőtelekkel közösen működtetett közeli szeméttelep telítettségét is fontos érvnek tartotta, hogy jelentkeztek a régiós programba.
– Az új tanévben az érintett települések iskoláiban, óvodáiban helyet kap majd a környezeti kultúrával kapcsolatos oktatás, ezt ígérték a program bonyolítói. A szelektív hulladékgyűjtés megvalósításához is segítséget kapunk. A felnőttek is tájékoztató hírlevelet kapnak, ami tudatformáló szándékkal készül. Az önkormányzatoknak pedig az a feladatuk, hogy a lakosság érett legyen a 2006 júliusában átadásra kerülő tiszafüredi környezetvédelmi beruházás használatához.
A kivitelezés végén rekultiválják a meglévő, szinte mindenütt megtelt szeméttelepeket. Helyükön parkosított, füves területeket alakítanak ki.
– Nem kell majd szégyenkezni, hogy a közeli autópályáról is látni, érezni a meggyújtott autógumik elviselhetetlen bűzét. A szemét helyén lehet majd például erdősáv is – mondta a sarudi polgármester.
Blahó István, Füzesabony alpolgármestere – aki Heves megyét is képviseli az ügyvivői testületben – jó érzéssel állapította meg:
– Sok késlekedés, lemaradás után a program végre elérkezett az utolsó stádiumba, így remény van a tervszerű kivitelezésre, átadásra. 2006-ban nemcsak a lerakó és a komposztáló, hanem a hasznosítást szolgáló épület is elkészül, miután a szemét jövedelmez is, nemcsak a guberálók „aranybányája”.
Az alpolgármester szerint sok múlhat azon, hogy milyen eredményt hoz a kiírás előtt álló beszerzési és rekultivációs tender. Ez határozza majd meg, hogy milyen anyagi kondíciókkal kell számolniuk a településeknek a szolgáltatás igénybevételénél. Felvetette azt is, hogy elég lenne az első időszakban csak 114 szelektív hulladékgyűjtő szigetet felállítani a 42 településen, ahogy az eredetileg volt. A mostani 142-t túlzónak tartja. Ezt a kérdést azonban a Tisza-tó idegenforgalmi jelentősége miatt még újra megvizsgálják.

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.