2004. december 21.
Még tartja elsőségét a zselés szaloncukor, de egyre több a kókuszos, tejkaramellás, rumos-mazsolás, diós és marcipános is
A piac ismerői úgy vélik, ebben az esztendőben - ellentétben a korábbi évekkel - már nem lesz túlkínálat a karácsonyfának szánt fenyőkből. Terjed a földlabdás fenyő és némileg visszaszorult a kivágott fa. A legolcsóbbnak idén is a lucfenyő ígérkezik, amelynek méteréért általában ezer forintot kérnek a kereskedők. Karácsony közeledtével a falopások is megszaporodnak,
ám a kár általában nem jelentős. Másik nagy slágertermék a téli ünnep idején a hungaricumnak számító szaloncukor. E sajátos édességet kizárólag Magyarországon és a magyarlakta területeken aggatják a karácsonyfára. Egy magyar család az ünnepek alatt átlagosan 2,5-3 kiló szaloncukrot fogyaszt el. A piac azonban itt is alaposan átalakult az elmúlt években.
Terjed a földlabdás fenyő és némileg visszaszorult a kivágott fa. Érdemes a földlabdás fenyőt kicsit megmozgatni, hogy jói átszőtték e a gyökerek a labdát, mert csak így van esélye a fának, hogy karácsony után a kertbe kiültetve életben maradjon.
A hazai másfél milliós karácsonyfapiac döntő hányada magántermelőktől származik. Különösen Zala megyében találhatók fenyőültetvények. A falopás karácsony táján ugyan megszaporodik, de azért a kár nem jelentős. A kereskedők között akad, aki csak néhány tucat vagy száz, de olyan is, aki ezer fát szállít a nagyvárosok és Budapest piacaira, a bevásárlóközpontok parkolóiba és a lakótelepek kijelölt árusító helyeire. A hivatalos- árusítóhelyeken a kereskedőknek számlával vagy termelői igazolvánnyal kell igazolniuk a fák származási helyét. Ez persze nem zárja ki, hogy ebben az évben is, feltűnjenek a feketeárusok.
A szaloncukrot kizárólag Magyarországon és a magyarlakta területeken ismerik és aggatják a karácsonyfára. Évente átlagosan egy magyar család az ünnepek alatt 2,5-3 kiló szaloncukrot fogyaszt el. A piac azonban itt is alaposan átalakult az elmúlt években.
A zselés szaloncukor ugyan még tartja elsőségét, de eltűnőben van az egyszerű ezüst- és aranyszínű sztaniolcsomagolás, hogy átadja helyét a különféle mintás és színpompás csomagolásnak. A Bonbonetti, a Nestlé, a Milka, a Sweet Point vagy a Szamos Marcipán ma már több tucat ízben kínálja termékeit. Megjelentek a kókuszos, tejkaramellás, földimogyorós, rumos-mazsolás, epres-joghurtos, gesztenyés, diós, sőt darabos gyümölcsös és marcipános szaloncukrok is. A nagy gyártók sorra jelennek meg márkázott termékeikkel. A dobozolt vagy kilóra kapható édességek ára is roppant eltérő. A szaloncukor kilója kimérve 740-3000 forint, minőségtói és boltfajtától függően. Az előre csomagolt termékekből. 250; 420,500,700 és lO00 grammos kiszerelések kerülnek az üzletekbe. Az árak itt is a néhány száztól a néhány ezer forintig terjednek. Egyre népszerűbbek a drágább desszertszaloncukrok is, melyeket általában már nem is a fákra szánnak, hanem ajándékként vásárolják.