2004. december 17.
Vizsgáztató nagyüzemmé vált tegnap a megyei vadász szövetség székháza Szolnokon. Vadásznak és biztonsági őröknek készülők hada várt a komoly elméleti és gyakorlati megpróbáltatásokra. A jelöltek között voltak, akik már a vizsga első fordulóján „elvéreztek".
Messze nem puszta formalitásról, hanem nagyon komoly számon kérésről van szó — derült ki az Országos Magyar Vadászkamara megyei területi szervezetének kamarai titkárának, Kővári Ferenc szavaiból, aki vadász vizsgabizottság elnöki teendőjét is ellátta.
Vizsgáztatásra negyedévenként kerül sor. Egy-egy alkalommal átlagosan harmincan próbálnak szerencsét Amennyiben megfeleltek a követelményeknek, vadász vizsga bizonyítványt kapnak, ami feltétele annak, hogy majd fegyverhez jussanak. A jelölteknek — akik ezúttal is szép számmal jelentkeztek vizsgára — elsőként az elméleti kérdéseken kell sikeresen teljesíteni. Aki az írásbelin megfelelt, az mehet szóbelizni, és aki ezen a fordulón is átjutott, részt vehet a gyakorlati vizsgán, azaz a lövészeten. Aki vadász akar lenni, annak bizony nem csak a fegyverével kell jól és biztonságosan bánni, hanem jártasnak kell lennie a kérdéskört érintő jogszabályokban is. Éppen ezért igen szigorúan bírálják el a tesztkérdésekre adott válaszokat, és nem véletlen az sem, hogy a szóbeli
tételek megválaszolása is meglehetősen széles körű ismereteket követel meg. Cseppet sem furcsa tehát, hogy a vizsgázók egy része már az első „futamban" elbukik. A tapasztalat az - mondta Kővári Ferenc —, hogy azok, akik részt vesznek a vizsga előkészítő oktatáson, lényegesen sikeresebben szerepelnek a vizsgákon mint azok a társaik, akik segítség nélkül kívánják elsajátítani a szakismereteket. Míg az előbbiek közül minden tizedik esik ki, az utóbbiaknál épp fordított az arány: tíz vizsgázó közül jó, ha egynek sikerül. A tervek szerint a már készülő új vizsgaszabályzat még szigorúbb lesz. A vadász vizsgákkal párhuzamosan a székház másik termében azok is számot adtak fegyverismereti tudásukról, akik személy és vagyonőrként akarnak majd dolgozni. Ezt a vizsgáztatást a Szolnoki Rendőrkapitányság igazgatásrendészeti osztályvezetője, dr. Csík Róbert felügyelte. Mint mondta, itt főként a maroklőfegyverhez való jutás a tét. Ezt a vizsgát is negyedévente szervezik meg, az érdeklődés itt is mindig nagy: alkalmanként 30-60 jelentkező van.
Horváth Győző
A vadászati és a fegyverismereti vizsga nem olcsó mulatság, pláne, ha az nem sikerül elsőre. Az előbbi állami díjszabása 10 ezer forint, míg az utóbbiért kifizetendő igazgatási szolgáltatási díj 7 ezer forint Vadász egyébként alapvetően az a magyar állampolgár lehet, aki betöltötte a 18. évét, büntetlen előéletű és egészségügyi szempontból is alkalmas. Na és persze sikeres vizsgát tett