Keresik az olcsó megoldást (Tolnai Népújság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008. augusztus 12. - A hőmérő higanyszála még harminc fok közeli hőmérsékleteket mutat, de nem árt már egy kicsit előre tekinteni, és felkészülni a fűtési szezonra.

Az energiahordozók árának drasztikusnak mondható emelkedése megnövelte az alternatív fűtési eljárások iránti érdeklődést. Sokan fordulnak az egyik legősibb tüzelőanyag, a fa, felé. - A tűzifa, mint hagyományos fűtőanyag, a reneszánszát éli - mondja Bodor László a Gemenc Zrt. erdőgazdálkodási osztályvezetője. Mert igaz, hogy a fa ára is felfelé megy, de közel sem olyan mértékben, mint más energiahordozóké. A tűzifa kínálta előnyt elsősorban az erdők közelében élő vidéki lakosság használja ki, amely szegényebb is, és nem mindig tudja megfizetni például a földgázt. A zrt. a kitermelt tűzifát évek óta a lakosságnak adja el, a működési területén lévő több mint 60 településen élőknek, és a lakosság maga is részt vehet a fakitermelésben, például elvihetik a gallyazás utáni hulladékot. A problémát inkább a szállítás jelenti, mert egy-egy fuvar majdnem annyiba kerül már, mint a megvásárolt fa köbmétere. Bodor László felhívta a figyelmet a fatüzelés több előnyére is: természetes fűtőanyag, nem veszi el az oxigént a légtérből, a hamu ásványi anyag tartalma jót tesz a kiskertnek, és télen síkosságmentesítésre használható. Mint mondta, az erdészek hisznek benne, hogy a vidéken élők nagyrésze vissza fog térni ehhez az ősi fűtőanyaghoz. Nem csak fával, szénnel, hanem újfajta biofűtőanyagokkal is lehet tüzelni. Ide tartozik például a fabrikett, amely cserép- és vaskályhában, kandallóban, vegyes- és fatüzelésű kazánban egyaránt jól alkalmazható. Ez a fűtőanyag a fánál jobb hatásfokkal ég, és az sem elhanyagolható szempont, hogy kevesebb hamuval jár, és könnyű tárolni. Akinek nincs lehetősége sem fával, sem biofűtőanyagokkal tüzelni, azok maradnak a gázfűtésnél. Itt is érdemes a takarékosabb, hatékonyabb megoldást keresni. Két-három fűtendő helyiségnél a konvektoros megoldás a jobb, hiszen a kazános rendszer bekerülési költsége magasabb. Kazán esetében általában az olcsóbb, megközelítően 200 ezer forintba kerülő kombi kazánokat választják az építkezők. Ennél mintegy százezer forinttal nagyobb befektetést jelent a kondenzációs kazán, amellyel azonban jól méretezett radiátorokkal akár 30 százalékos megtakarítást is elérhet a tulajdonos. Így a rendszer kialakításának többletköltsége már három év alatt megtérülhet. A működésének lényege mindössze annyi, hogy a fűtés során keletkezett gőzt nem engedi ki a szabadba a füsttel együtt, hanem azt felfogja és a visszaáramló víz előmelegítésére használja. Venter Marianna

A kémény és a fűtőberendezés állapota meghatározó

Mindegy, hogy milyen fűtőanyaggal és milyen kazánnal, vagy egyéb berendezéssel oldják meg a fűtést a lakásokban, a biztonság az elsődleges szempont. Még van idő a hideg beállta előtt ellenőriztetni a készüléket, illetve a kémények állapotát. Minden évben hallhatunk nem egy tragédiáról, szén-monoxid mérgezésről, amit az elhanyagolt berendezés, kémény okozott, ezért nem árt az óvatosság. A szilárd tüzelésű fűtőberendezések kéményeit évente kétszer kell ellenőrizni, illetve tisztítani. Ha van a kéménybe kötött gázkészülék, akkor évente egyszer a kémény átjárhatóságát vizsgálják, és azt, hogy a berendezésből nem szivárog-e vissza égéstermék a lakótérbe. A fűtőberendezések öt évente történő ellenőrzését a gáztörvény írja elő. Ezt minden tulajdonosnak a saját felelősségére el kell végeztetnie a biztonság érdekében.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.