Poznani konferencia: még várat magára az áttörés (Lánchíd Rádió)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2008-12-10 - Egyheti intenzív tárgyalás után sem értek el áttörést az ENSZ országai a Lengyelországban folyó klímavédelmi konferencián arról a majdani egyezményről, amelynek az üvegházhatású gázok csökkentését előíró kiotói jegyzőkönyvet kellene felváltania. Némi előrelépés legfeljebb csak az erdőirtások elleni fellépés kérdésben mutatkozik.

Az értekezletre rányomja bélyegét a gazdasági recesszió miatti bizonytalanság, a folyamatban lévő amerikai kormányváltás és persze az is, hogy kérdéses, mi is kerül be végül az Európai Unió klímavédelmi egyezménycsomagjába, amelyet a csütörtök-pénteki brüsszeli csúcson kellene elfogadni, állapítja meg szerdán az Euractiv EU-s hírportál.
Egyre valószínűbbnek tűnik, hogy a december 1. óta tartó, és december 12-én véget érő poznani konferencia nem tud majd olyan szerződéstervezetet letenni az asztalra, amely alapján egy év múlva, a koppenhágai ENSZ-értekezlet elfogadhatná a Kioto utáni új széndioxid-korlátozási szerződést.
Az amerikai küldöttség vezetője, Harlan Watson hétfőn kijelentette, hogy egy év múlva Koppenhágában még nem a végső lépést fogják megtenni, csak egy előrelépést.
Koppenhága is legfeljebb a tárgyalási elvekről tud majd megállapodni - vélekedett Robert Stavins, a Harvard Egyetem professzora a Reuter hírügynökségnek nyilatkozva.
A fő ok az, hogy az Egyesült Államok, amely aláírta ugyan a kiotói jegyzőkönyvet, de azóta sem ratifikálta, nem képes március-áprilisnál előbb elkötelező lépést tenni a klímavédelemben. Az Obama-kormányzat ugyanis előbb fontos belpolitikai törvényekkel kezd fogalkozni. Így nehezen képzelhető el, hogy bármilyen lényegi amerikai klímavédelmi törvény megszülethetne a jövő decemberi koppenhágai ENSZ-konferencia előtt.
A fejlődő világ nagy levegőszennyezői viszont (Kína és India) már többször is kijelentették, hogy addig nem csatlakoznak semmilyen világegyezményhez, amíg a fejlett országok nem tesznek kemény klímavédelmi intézkedéseket.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.