Gázvita: jól jöhet még a cserépkályha! ( InfoRádió)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2009. január 14. - Sürgősen csökkenteni kell az ország földgázfüggőségét - mondta az MTA Energetikai Bizottságának elnöke. Aszódi Attila hozzátette: azt ajánlja, hogy akinek van, az tartsa meg a cserépkályhát vagy a vegyes tüzelésű kazánt, országos szinten pedig előtérbe kell helyezni a lignit alapú erőműveket és az atomenergiát.

Az összes Magyarországon felhasznált energia 45 százaléka földgázból származik; ez rendkívül magas érték, az unióban a legmagasabb - mondta az InfoRádiónak a Magyar Tudományos Akadémia Energetikai Bizottságának elnöke. Ez azért nagy gond - tette hozzá Aszódi Attila -, mert kicsi, csak néhány hétre elegendő a hazai gáztartalék.

A szakértő szerint a megoldás a földgáztól való függés csökkentése lenne, ez azonban azért is nehéz, mert az elmúlt két évtizedben sok háztartás úgy állt át gáztüzelésre, hogy nem hagyott alternatív tüzelőberendezést. Aszódi Attila azt javasolja: az olyan épületekben, ahol még van szenes vagy fás kazán, azt semmiképp se bontsák el a lakók, ha pedig építkeznek, szereltessenek be ilyet.

Az MTA Energetikai Bizottságának elnöke úgy véli: az erőművekben is el kellene lépni a kényelmesen felhasználható, ám a kialakult függőség miatt kockázatos földgáz használatától. A szakértő azt is megjegyezte, hogy a gáztüzelésű erőművek drágábban is adják az energiát, mint a lignitet égető vagy atomerőművek.

A jövőben nagyobb arányban kellene felhasználni a hazai lignitet, és elő kell készíteni új atomerőmű-egységek építését - magyarázta Aszódi Attila. Hozzátette: a villamos energia területén ilyen szempontból öt-tíz éven belül lehet érdemi változásokat elérni.

Van elég gáz a tárolókban

Az E.ON Földgáz Trade Zrt. kommunikációs igazgatója az InfoRádiónak elmondta: számításaik szerint január 20-ig bírják a magyarországi földgáztárolók, hogy teljes kapacitással termelik ki belőlük a gázt, azután pedig még 3 hétig 90 százalékos kapacitásra képesek, ami napi 4-5 millió köbméterrel kevesebb földgázt jelentene. Kutas István hozzátette: ebben az esetben vagy a nyugati importot kell növelni, vagy a stratégiai tározót kell bekapcsolni.

A kommunikációs igazgató hangsúlyozta: a tél végéig a háztartásokat és a közintézményeket el lehet látni a gáztárolókkal, a nyugati importtal és a hazai kitermeléssel, az viszont már kérdéses, hogy az iparnak mennyi ideig lehet biztosítani a földgázt.  Panulin Ildikó, Hlavay Richárd


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.