Somogyi Zoltán a testület ülése után az InfoRádiónak elmondta: Brazília újabban saját űrszondával figyelteti, hol égetik le illegálisan a fákat az Amazonas-medencében, de a pusztítás még így is jelentős.
Míg korábban évente 25, addig az utóbbi három esztendőben 15 ezer hektárnyi őserdőt pusztítottak el az Amazonas-medencében, vagyis az erdőirtás üteme valamelyest lassult. Ebben nagy szerepe van annak, hogy Brazília saját műholddal figyelteti, hol égetik le illegálisan a fákat - mondta az InfoRádiónak a klímaváltozással foglalkozó ENSZ-bizottság, az IPCC magyar tagja.
Az űrből látszik, hogy az erdőket elsősorban az utakkal párhuzamos sávokban pusztítják. Ennek oka, hogy a trópusokon egy-egy területet csak három-öt évig lehet mezőgazdasági termelésre használni, mivel a talaj nagyon gyorsan kimerül - magyarázta Somogyi Zoltán, az Erdészeti Tudományos Intézet igazgatóhelyettese.
Az újonnan leégetett erdőterületeken főként takarmánynövényeket, illetve bioüzemanyag előállítására használható terményeket termesztenek.
Bár a műhold nyolcóránként közvetített képei megmutatják, hol folyik illegális erdőirtás, a hatóságok sokszor mégsem tudják felelősségre vonni a fák elpusztítóit, az óriási terület birtokviszonyai azonban jórészt rendezetlenek - mondta a szakember.
Az IPCC szakértői nemrég arra kérték a többi között Brazíliát, hogy csatlakozzon a kiotói egyezményhez. A dél-amerikai állam ezzel azért járna jól, mert pénzt kapna a nagy szén-dioxid-kibocsátó országoktól azért, hogy ezek az őserdők által lekötött szenet a jegyzőkönyv hatálya alatt elszámolhassák - fűzte hozzá az IPCC magyar tagja. Megjegyezte: az elszámolás módja bonyolult kérdés, de az első lépést már megtették. Torda Júlia