2014. december 8. - Hétfői Napraforgó műsorunk vendége Makó Endre a Hód - Mező Vadász Egyesület elnöke volt, akivel az egyesület vadgazdálkodásáról, annak jelenéről és jövőjéről beszélgettünk.
Makó Endre elmondta, hogy apróvadasként jellemezné a térségünket, ami kiemelkedő szerepet tölt be még a külföldi területekhez képest is. Apróvadként jelen van a mezei nyúl, a fácán, tőkés réce, libafélék, és az erdei szalonka. Egyetlen állandó nagyvadfajként jelen van az őz, váltó vadként pedig a vaddisznó a jellemző. Szőrmés és szárnyas károsítók is jelen vannak például a róka, borz és az arany sakál, szárnyasok közül pedig a szarka, szajkó és varjúfélék töltik be a károsító szerepet.
Vannak olyan berendezések, amik elősegítik a vadgazdálkodást a térségben, ilyen a magasles, ami az adott területen van kihelyezve, többek között erdősávok és csatornák mentén. A magasles segítségével lehet megfigyelni a területen élő vadfajokat, azoknak számát, kondícióját és életét. Apróvad és nagyvadetetők is ki vannak helyezve, különböző sózók és itatók is megtalálhatóak, ami a vadak ellátását biztosítja. A vadföld is ide tartozik, ami nem kifejezetten berendezés, de a vadak búvóhelyéül és táplálék ellátásául szolgál.
Az egyesület elnöke szerint nagyon fontos az, hogy azt az értéket, amit nagyapáink hagytak ránk a jelenben is megőrizzük, amiért a Hód – Mező Vadászegyesület mindent meg is tesz. Magának a vadgazdálkodásnak csak egy piciny része a vadászat, e köré épül az az áldozatos munka, amit az egyesület elhivatott kollégái napról napra megtesznek, hogy a Magyarországi vadgazdálkodás virágzása továbbra is fennmaradjon. Soós Kata