2015. június 17. - Magyarország rövid távú célja, hogy az öntözött területek nagyságát, kiterjedését legalább 50 százalékkal növelje.
A szakemberek a Sivatagosodás és Aszály Elleni Küzdelem Világnapján tanácskozáson tekintették át, hogy ennek eléréséhez milyen beruházásokra, fejlesztésekre van szükség, ehhez az uniós támogatások miként használhatók fel, s hogyan szervezhető meg az öntözésben részt vevő gazdálkodók együttműködése - mondta el az InfoRádiónak Kolossváry Gábor, az Országos Vízügyi Főigazgatóság főosztályvezetője.
A szakmai tanácskozáson elsősorban a hosszú távú folyamatok elemzésével foglalkoztak a kutatók, s ezek hatásait figyelembe véve megpróbáltak stratégiai kérdésekről is gondolatot váltani - jelezte Kolossváry Gábor.
1994. június 17-én fogadták el az ENSZ sivatagosodás elleni küzdelemről szóló egyezményét, azóta ez a nap az sivatagosodás és kiszáradás elleni küzdelem világnapja. Számos országban ekkor a világméretű kampányra irányul a figyelem, mely tudatosítja az emberiség felelősségét a szárazföld pusztulásában, valamint felhívja a figyelmet a nemzetközi összefogás szükségességére, a szárazság világméretű hatásaira.
A Föld felszínének egynegyedét szárazföld borítja. Ezeknek a területeknek környezetét súlyosan fenyegetik különböző hatások: a sivatagok vészjósló mértékben terjeszkednek, és egyre nagyobb a szárazság. Az ENSZ adatai szerint megközelítőleg 100-200 millió ember él sivatagos, vagy félsivatagos környezetben, ahol korlátozott a hozzáférés az ivóvíz készletekhez. A nemzetközi szervezet szerint 2025-re kétharmaduk súlyos vízhiánnyal fog szembesülni. Kálló Izabella