Háromszéki erdőtulajdonosok tüntettek Sepsiszentgyörgyön (MR Szülőföldünk - Határok nélkül)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. július 7.
Könnyen vették el, sehogy sem akarják visszaadni, tüntettek jogos jussukért az erdőtulajdonosok.
Ma délelőtt Sepsiszentgyörgy főterén háromszéki erdőtulajdonosok tüntettek. Közbirtokossági tagok, egyházak képviselői, magánemberek követelték jogos tulajdonuk visszaszolgáltatását. A helyszínen készült Oláh Gaál Elvira riportja.

- 2000-ben az 1-es számú törvény, kimondta tisztán, hogy a közbirtokosságok visszakapják területeiket.

Rip: - Gábor Imre a Gelencei Közbirtokosság elnöke.
Gábor Imre: - És ez politikailag akkor sikerült az RMDSZ-nek keresztülvinnie a román parlamenten, hogy legalább húszhektáros nagyságig a volt közbirtokosság tulajdonosainak visszaszolgáltassák az erdőket. A Gelencei Közbirtokosság, nagycsoportos közbirtokosság, tudniillik több közbirtokosság is van a községben, 3.488 hektár erdővel rendelkezett eredetileg, amiről több mint száz esztendeje dokumentumok vannak, telekkönyvi kivonatok vannak, térképeink vannak, amit nagyszüleinknek köszönhetően mi megtaláltunk.
Rip: - Vrancea-megye használja nagy részét?
Gábor Imre: - Igen, tudniillik a 68-as újramegyésítéskor, akkor Vrancea-megyébe szakadt több mint tízezer hektárnyi terület Kovászna-megyéből. Ebből a gelenciek szinte négyezer hektárt veszítettek.
Rp:- Megpróbáltak perelni?
Gábor Imre: - Azon kívül, hogy 24 tárgyaláson voltunk és három táblabírósági tárgyaláson, a jogainkat nem ismerték el, sőt mi több olyan szöveg volt, több tárgyaláson, hogy ezt ők Stefan cel Maretól örökölték.
Rip: _ Közben tarolják az erdőket, hiszen mindenütt az a probléma, hogy időközben levágják.
Gábor Imre: - Közben mi alapítottunk egy magánerdészetet és ez, ami az innenső részen van, tehát a határon innen van, azt most már nagyon komolyan odafigyelünk és nem engedjük tarolni, csak gazdaságosan, sajnos a túlsó felén továbbra is tarolják.
Rip: - Az egyház, miért csatlakozott ehhez a tüntetéshez? Jakab Kálmán osdulai plébános.
Jakab Kálmán: - Az egyház azért csatlakozott, mert ő is, mint a nép érintve van, mondjuk így az egyházközség vagyonát nem kaptuk vissza, 172 hektár van, a szomszéd megyében, itt a határok jöttek-mentek, az államhatárok, viszont az Osduai községhatára soha nem változott 1968-ig, 68-ban megyésítettek, akkor az egyházközség, vagy a községnek a határát változtatták, ezt tudjuk, hogy körülbelül, miért volt. Tehát az Osdula községtől elválasztották a határából és odaadták a szomszéd megyének, Tulnics községnek. 68 után volt itt a Honfoglalás tulajdonképpen.
Rip: - A Mikes grófok leszármazottja Zabolai birtokot örökölt.
- Apám indiai és édesanyám Mikes kaptunk egy kastélyt és parkot, de erdőket nem nagyon. Körülbelül 12.000 hektárt kértünk vissza az ország szinten, gelencei Közbirtokossági Csoportban vagyunk a legnagyobb birtokos.
Rip: - Osztrák állampolgárként, ezekben a román törvényekben, hogy tud eligazodni, egyáltalán, hogyan látja itt a törvények alkalmazását?
– Nagyon nehéz az egész, nagyon lassú, nagyon sok a bürokrácia, itt van sok érdek, a telekkönyv tiszta, a jogi helyzet teljesen tiszta, sajnos talán lehet Strasbourgig fogunk menni, de lehet meg fogjuk nyerni.
Rip: - Ön éhségsztrájkról beszél. Mi vezeti ehhez a lépéshez?
– Azért, mert a kormány nem figyel ránk, nem intézkedik és utolsó megoldás csak ez lehet. És felhívom a gelencei és a berecki kollegákat, akik szintén ebbe a helyzetben vannak, hogy vegyenek részt az Osdulai Polgármesteri Hivatalnál bejelentsük az éhségsztrájkot, amíg nem figyelnek ránk. Addig, hogyha meghalunk akkor sem hagyjuk ezt. 1948-tól után, én 48-ban a marhákat ott őriztem, ők kértek meg, hogy engedjük meg, hogy ők is őt őrizhessék a marhákat, megyésítés után nem tudtunk rá lépni. Az őseink, amit kiharcoltak, ezt nem szabad.
Rip: - Mekkora területről van szó Osdula.
- 2.600 hektár. Tessék elképzelni.
Rip: - Szabadna megtudnom, kivel beszéltem?
- Kovács Imre.
Rip: - A tüntetőktől a petíciót György Ervin Kovászna-megye prefektusa vette át.
György Ervin: - Higgadtságra, józanságra intem önöket, és ezért folytattam tárgyalásokat a Vrancea megyei kollegámmal, hogy ugye a legeltetést azt oldjuk meg addig is, amíg valamiképp rendeződik ezeknek a területeknek az ügye. El kell, hogy mondjam azt is, hogy a miniszterúrral, Flutur miniszterúrral is egyeztettem ebben az ügyben, elmondtam az önök problémáit, azt is, hogy mi történt, hogy a 247-es törvény alapján önöket megilleti ez a terület. Sajnos ez a bírósági döntés, tehát az egész bírósági per, gyakorlatilag a 247-es törvény megjelenése előtt elindult és úgy született egy döntés. Csak azt tudom mondani és ígérni továbbra is fenntartom az önök érdekeit, a kormány előtt, és nagyon remélem, hogy csak előbb-utóbb csak visszakapják a jogos területet.
Rip: - Tamás Sándor parlamenti képviselő. Hogyan látja ezt az egész helyzetet, hiszen nemcsak Kovászna-megye van így, hanem Hargita-megyében is vannak hasonló helyzetek. A szomszéd moldvai megyék, Bákó, Neamt, Vrancea, egyszerűen nem hajlandók a törvényt alkalmazni?
Tamás Sándor: -  Romániában az igazságszolgáltatás korrupt és a helyi adminisztráció sok esetben ugyanúgy korrupt. Igaza van az igazságügy miniszternek abban, hogy szükség van az igazságszolgáltatás kipallérozására, kiseprésére, azt tapasztaljuk, hogy a pénz, a korrupció az legyőzi az igazságszolgáltatást is, a belső fórumokon végigvisszük az ügyünket és utána pedig Strasbourgi Emberjogi Bírósághoz fordulunk.
Rip: - Évekbe telhet, mindaddig tarolják az erdőket és az emberek elkeseredése a végleteket érte el, hiszen most már éhségsztrájkról beszélnek?
Tamás Sándor: - Sajnos ez így igaz, és közben mások gazdagodnak a mi tulajdonunkból, de én azt gondolom, hogy nekünk egyelőre békés eszközökkel, a törvény adta lehetőségeket kihasználva kell kiharcoljuk az igazunkat. Az biztos, hogy nem fogunk lemondani róla.

 

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.