Elemzők az EU-csatlakozás után - azaz jövőre - 5-5,5 százalékra várják lassulni Románia gazdasági fejlődését az idei évre várt 6,5 százalékról. A kormányzati előrejelzések ennél kisebb csökkenést várnak, a GDP-növekedést jövőre is 6-6,4 százalék körül valószínűsítik.
Az ABN Amro elemzői szerint az infláció csökken az EU-csatlakozás után, a külföldi közvetlen tőkebefektetéseket mintegy 8 milliárd dollárra becsülik jövőre az idén várható 10 milliárd dollárt követően. A csatlakozásból - elemzői vélekedések szerint - elsősorban az infrastruktúra és a távközlési ágazat profitál, de idegenforgalom és az építőipar számára is kedvező hatásokkal számolnak a csatlakozás nyomán. Az erdőgazdaság, a textilipar és a gyógyszeripar az elemzők szerint kedvezőtlenebb hatásokkal számolhat.
Románia GDP-je a következő hét évben 50 százalékkal nő, 12 év alatt pedig megduplázódik annak a hatására, hogy Románia januárban csatlakozik az Európai Unióhoz - jelentette ki a román kormányfő nemrég, brüsszeli látogatásán. Calin Tariceanu szerint a bővülő külföldi befektetések, valamint az EU többmilliárd eurós támogatása hozzájárul ahhoz, hogy Románia fenntartsa az erős, évi 6-7 százalékos gazdaságnövekedést.