A klímaváltozás nem ismer határokat. Bizony, amit még akár egy évtizede is hitetlenkedve hallgattunk, mára valóság. Az időjárás radikálisan változik a földgolyó egészén. Hogy ennek pontosan mi az oka, azon a tudósok késhegyig menő vitákat folytatnak.
Hallani üvegházhatásról, erdők tömeges irtásáról, a termőföldek hasznosításának ésszerűtlen módszereiről és még vagy fél tucat más okról. De a tény tény marad. Melegszik a légkör, és váratlan jelenségek tanúi vagyunk szinte naponta. Mi lenne a megoldás? A svédek szerint a takarékosság és a sokkal környezetbarátabb viselkedés.
Fenyeget a klímaváltozás, tégy valamit most! A felszólítás az Aftonbladet nevű esti lapban jelent meg pár nappal ezelőtt, és internetes honlapjuk azóta is sorozatban közöl a témával kapcsolatos cikkeket. Igen sokszínű információs kampányba kezdett a lap az UNEP-pel, az ENSZ környezetvédelmi szervezetével együtt. Az UNEP vezetője, egyben az Egyesült Nemzetek főtitkár-helyettese vezette be a kampányt, világméretű felhívással.
Ültessenek a Föld lakói egymilliárd fát, mert csak a kipusztított őserdők visszatelepítése képes, ha nem is megakadályozni, de legalábbis lassítani a felmelegedést. Lévén, hogy az olajfelhasználás következtében kibocsátott széndioxidot, a globális felmelegedés fő okozóját csak a fák tudják csökkenteni.
Az Aftonbladet óriási szalagcímekkel közli a felmelegedés fenyegető következményeit. Például, hogy a gleccserek évente egy méterrel apadnak. Hogy a sarki jég olvadása következtében az óceánok vize emelkedik, és ez hamarosan elönt tengerparti városokat. Hogy kihalnak a sarki rókák, a jegesmedvék, a fókák, a rozmárok, mert életterük a sarki jég rohamosan fogyatkozik. És sorolhatnánk a fenyegető jelenségeket.
A nagy energiafogyasztó, tehát az igazi bűnös az ipar. Mit tehetünk mi kisemberek? Sokan vannak a megnyitott vitaoldalakon azon a véleményen, hogy semmit. Mások szerint viszont többet, mint gondolnánk. Az összes energia huszonöt százalékát a háztartások használják elsősorban a fejlett világban. Amerika minden egyes lakosa tizenegy tonna széndioxid kibocsátásáért felelős. A svédek hat tonnáért, míg az átlag afrikai csak 550 kilóért.
Márpedig radikálisan csökkenteni kell a levegőbe került széndioxidot, ha nem akarjuk, hogy Földünk hamarosan lakhatatlan legyen. Egészen konkrét mindennapi tippeket is ad. Ha alacsony energiafogyasztású villanykörtéket használunk, két fokkal csökkentjük lakásunkban a hőmérsékletet, autó helyett a kollektív közlekedést használunk, gyalog vagy biciklivel járunk, kevesebb melegvizet használunk a tusoláshoz és a mosogatáshoz, évente személyenként másfél tonna széndioxidot takarítunk meg - nem beszélve a pénztárcánkról, hiszen a felsorolt tennivalók következtében alacsonyabb lesz a villanyszámlánk, illetve benzinköltségünk is.
Ezért aztán a svéd újság felhívást intézett olvasóihoz, írjanak alá egy kiáltványt, amelyben pontosan a fenti dolgokat ígérik meg önkéntesen. Azaz lámpacsere, kollektív közlekedés, csökkentett melegvíz-felhasználás és belső hőmérséklet, kevesebb autózás. A kiáltványt eddig több mint negyedmillióan írták alá, ez a honlapon, az alatta mozgó számlálóból derült ki. Jómagam is úgy döntöttem, aláírom ezt az értelmes javaslatot, és mialatt elolvastam, hogy pontosan mit is ígérek, tizennyolc emberrel szaporodott az aláírók száma.
Garam Katalin (Stockholm)