Az illegális fakereskedelem olyan fakitermelés, a trópusi országoktól kezdve egészen Oroszországon át Kanadáig probléma. Becslések szerint a kereskedelembe kerülő fa 80 %-a illegális kitermelésből származik.
Ez nagymértékben hozzájárul az erdőterületek pusztulásához, mondta el Gálhidi László, a WWF Magyarország munkatársa. Ráadásul ezek az illegális erdőpusztítások olyan területeken jellemzőek, ahol az élővilág rendkívül gazdag, így olyan fajok mint a tigris, az orrszarvú vagy az indiai elefánt léte is veszélybe kerülhet. Az illegális fakitermelés ezen kívül alacsonyan tartja a fa világpiaci árát, ami nagyon sok ország esetében egy nagy bevételkiesést jelent illetve szociális kihatásai is vannak. A WWF tanulmánya szerint az Európai Unió évi 70 millió köbméter fát importál. Ebből 20 millió köbméter illegális forrásból származik. Magyarország körülbelül 600 ezer köbméter fát importál és ennek becsléseink szerint hatoda, tehát 100 ezer köbméter az, amely illegális forrásokból származhat.
2003-ban az Európai Bizottság úgy döntött, hogy egy akciótervet készít az illegális fakitermelés és a hozzá kapcsolódó kereskedelem elleni eszközök létrehozására. Ezt egy ilyen mozaikszóval FLEGT-nek nevezte el, amit röviden erdészeti cselekvési tervnek nevezhetünk. Az akcióterv számos kulcsfontosságú témával kapcsolatban irányoz elő valamilyen eszköz bevezetését. Fontos, hogy az Európai Unió kormányai elfogadják és alkalmazzák a megfelelő eszközöket, ezért készítette el a WWF a kormány-barométert. Ennek alapján kiderült, hogy sajnos nincsen egyetlen ország sem, ahol teljes mértékben biztosított lenne a faanyag megfelelő eredete, egyedül Franciaország, amit pozitív példaként lehet említeni. Tulajdonképpen mindez azt jelenti, hogy a legtöbb ország kormánya nem képes garantálni, hogy az adófizetők pénze ne juthasson az illegális fakitermelők kezére.
B. Fülöp Katalin