2007. március 30.
Egyre többen igyekeznek a drága földgázt egyéb energiahordozókkal helyettesíteni, hogy kevesebbe kerüljön a fűtés. Alternatíva lehet a növényi eredetű fűtőanyag, amelyben egyre több vállalkozó lát fantáziát. Szilágyi Jánossal Mátészalka határában találkoztunk, ahol éppen az energiafüzet takarították be. Ő is, csakúgy mint arrafelé sok vállalkozó, először állatokkal kezdett el foglalkozni, sertéstelepe ma is működik. A takarmánykukorica-termesztésről azonban fokozatosan leáll, mert mint mondja egyszerűbb megvenni, mint megtermelni az állatok ennivalóját. Így 200 hektáros földjének több mint a negyedén ma már energiafűz terem, de tervezi, hogy energiaakácot is telepítenek. Hosszú távon elképzelhetőnek tartja azt is, hogy egész birtokán csak ilyen növényeket termesszen
Ami az energiafűzzel kapcsolatos gyakorlati tudnivalókat illeti, Szilágyi János azt emeli ki, hogy nem igényes fajta. Az egyetlen fontos dolog, hogy megfelelő mennyiségű vízhez jussanak a növények. Manapság azonban, amikor tavasszal gyakran önti el a belvíz a földeket, kifejezetten hasznos egy ilyen növény, amely felszívja a hatalmas vízmennyiséget. Az is az előnyök közé tartozik, hogy a betakarítás minden munkafázisa gépesíthető – teszi hozzá a vállalkozó.
Az elinduláshoz persze kellett a segítség, a családi gazdaság a soproni egyetemmel, a gödöllői gépészeti intézettel és a Mátészalka Táv Hővel együtt pályázott állami forrásokra. Az első néhány év kísérletei alapján úgy tűnik, hogy hosszú távon az energiafűz és –akác válik majd be a Tisza-Szamos közén.
Földgáz helyett energiafűz és energiaakác (Kossuth Rádió/Falurádió)
- Főszerkesztő
- Rádió
- Találatok: 935