Nem szerda reggel, hanem csak pénteken szállítják a miskolci Herman Ottó Múzeumba azokat a nyolcmillió éves famaradványokat, amelyeket az elmúlt hetekben fedeztek fel Bükkábrányban, egy bányaterületen.
A távirati iroda információi szerint a közútkezelő társaság technikai okokra hivatkozva csak péntek estére adta meg az útvonalengedélyt.
Veres László, a múzeum igazgatója azt mondta: a matuzsálemi korú fatörzsek már a bányaterület bejárata előtt vannak.
A szakember hangsúlyozta: a maradványok szállítását fektetett állapotban tervezték, és csak a kivágáskor tisztázódott, hogy a fatörzseket feltárt állapotukban, állítva kell eljuttatni a múzeumba, ezért kellett útvonalengedélyt kérni.
A 8 millió éves mocsárcipruserdő-maradvány a Borsod-Abaúj-Zemplén megyében lévő bükkábrányi bánya területén került elő, a még lábon álló fák megőrizték eredeti faszerkezetüket.
Pusztai Tamás, a múzeum régészeti osztályvezetője korábban azt mondta: a mocsárciprus-erdő fái azért egyediek, mert épen maradtak, és eredeti helyükön, álló helyzetben konzerválódtak.
A feltárt 16 fa nem szenesedett el és nem kovásodott meg, az öt-hat méter magas, másfél-három méter átmérőjű fatörzsek eredeti helyükön állnak, eredeti formájukban és anyagukban konzerválódtak.