2007. szeptember 22.
Egy magyar-amerikai vállalat a nyáron vállalta, hogy a Bükki Nemzeti Park mellett 7 ezer hektáron erdőt telepít, amivel megváltja a Vatikán szén-dioxid kibocsátását. A kibocsátás-csökkentés és a kvótákkal való kereskedés tehát Magyarországnak erdőket jelent. A KlímaFa Kft. azért alakult, hogy erdők telepítésével váltsa ki más országok szén-dioxid kibocsátásának egy részét. Elsőként a Vatikánéval teszik ezt karitatív alapon, a világ legkisebb államának kibocsátása ugyanis 7 ezer hektárnyi erdő telepítésével is megváltható.
Hogy hogyan lehetséges mindez? Úgynevezett klímaerdők telepítésével. Az erdők állami tulajdonba kerülnek, és szigorúan védettek. Azaz amikor már nem lesz szükség az erdő rendezésére - ehhez nagyjából 20 évre van szükség - a területen nem folyhat fakitermelés.
Azt a Kiotói Jegyzőkönyv is elismeri, hogy fák megkötik a szén-dioxidot. Erdőtelepítéssel tehát be lehet szállni a kvótakereskedelembe.
Mivel a kibocsátott káros anyag nem áll meg az országhatároknál, hanem másokat is szennyez, a jegyzőkönyv értelmében nem feltétlenül annak az országnak kell ellensúlyozni a kibocsátást, ahol a szén-dioxid keletkezik.
A fák tehát megkötik a káros anyagokat - egy hektárnyi fa 60 év alatt 1000 tonna szén-dioxidot - az erdőtelepítők pedig kereskedhetnek a megkötött szén-dioxid kreditekkel. Így térül meg a faültetés ára.
Magyarországnak az Európai Uniós csatlakozás után 1 millió hektárral kell csökkentenie a mezőgazdasági termelésbe bevont területek nagyságát. A KlímaFa Kft. alapítói szerint ezek a területek alkalmasak lennének új erdők kialakítására.
Gazdag Dávid ügyvezető elmondta: Magyarország kibocsátását nem kell megváltani, mivel az ország csaknem 10 millió tonnával kevesebbet bocsát ki a megengedettnél.
A program keretében elsőként Tiszakeszi gazdagodik egy erdővel. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei település határában lévő terület a Bükki Nemzeti Parkhoz tartozik.