A szürke mókusok sterilizációjának legmegfelelőbb módját keresik Nagy-Britanniában, mivel az Amerikából behurcolt faj veszélyezteti a még megmaradt vörösmókus-állományt, és egyéb környezeti károkat is okoz.
Nagy-Britanniában és az Egyesült Államokban is keresik annak a módját, hogyan lehet a legkíméletesebben sterilizálni a szürke mókusokat. A rágcsálók annyira elszaporodtak a briteknél, hogy szinte teljesen kiszorították eredeti lakóhelyükről a vörös mókusokat, amelyek húsz éven belül akár teljesen el is tűnhetnek.
A szürke mókusok száma jelenleg körülbelül 5 millióra tehető Nagy-Britanniában, és amellett, hogy felülkerekednek a kisebb és gyengébb vörös mókusokon, lehántják a fák kérgét, ellopják az énekesmadarak tojásait a fészkekből, de elcsenik a számukra kitett magot is.
Kutatók a kormány megbízásából ezért azt a megoldást keresik, amellyel megfelelően tudják terméketlenné tenni a szürke mókusokat, úgy, hogy a módszer ne okozzon kárt más fajoknak. Ha megtalálják a tökéletes módszert, öt-tíz éven belül bevetik a rágcsálók ellen.
Lehetséges, hogy a mókusok injekciót kapnak majd, hiszen ez a módszer sikeres volt a lovaknál és a szarvasoknál. Az sem kizárt, hogy a rágcsálóknak csalit raknak ki, a szakértőknek azonban olyan táplálékot kell találniuk, amelyet más fajok nem fogyasztanak el.
A mókusok kiirtásának ötletét a szakértők elvetették.
Nem elég, hogy a szürke mókusok kiszorították a vöröseket, és dézsmálják a tojásokat, még egy olyan vírust (SQPV) is hordozhatnak, amely számukra nem, a vörösök számára azonban halálos.
A kórt már a Skót-alföldön is regisztrálták, az egyik olyan területen, ahol még élnek vörös mókusok. Amióta a szürke rágcsálókat a viktoriánus-korban behurcolták Nagy-Britanniába, vörös fajtársaik Wight szigetére, a Brownsea-szigetre, Walesbe, Észak-Anglia és Skócia egyes területeire szorultak vissza.