2007. november 29.
Az ELTE Meteorológiai Tanszéke és az Országos Meteorológiai Szolgálat közös kutatásai alapján a világátlagnál lényegesen magasabb, akár 3 fokot is meghaladó melegedés várható Magyarországon az évszázad utolsó 30 évére - jelentette be a legfrissebb vizsgálatok alapján az ELTE tanszékvezető tanára, Bartholy Judit. Az ELTE Meteorológiai Tanszékén és az Országos Meteorológiai Szolgálatnál párhuzamosan készítenek regionális forgatókönyveket a hőmérséklet melegedéséről - közölte az InfoRádióval az ELTE tanszékvezető tanára.
Bartholy Judit kiemelte: talán az elképzeltnél is nagyobb, 3 Celsius fokot meghaladó melegedés várható a század utolsó három évtizedére Magyarországon. A maximumhőmérsékletek változása ezt is meghaladhatja - tette hozzá.
Vizsgálatok szerint a 2003-as rendkívüli meleg a 21. század végén egy átlagos nyárnak felelne meg - említette példaként az ELTE tanszékvezető tanára.
Nyáron sokkal kevesebb, télen sokkal több csapadék lehet
A csapadék éves átlaga nem változik, de az évszakos eloszlásban jelentős különbségek lehetnek - hangsúlyozta Bartholy Judit. Kiemelte: a legpesszimistább elképzelés szerint a nyári időszakban jelentős mértékben, 25-30 százalékkal kevesebb csapadék várható, télen viszont körülbelül ugyanennyivel több.
Ezek a folyamatok befolyásolják a régió mezőgazdaságát, de jelenleg még van rá idő, hogy kezelni lehessen a problémát - mondta a tanszékvezető tanár. Bártholy Judit hozzátette: lehet, hogy a termesztett növénykultúrán kellene változtatni, de annyi biztos, hogy a vizet víztározókban kell tárolni.
A regionális forgatókönyvek 1-2 éven belül elkészülnek, és ezek alapján egy egész országra vonatkozó klímaprognózist szeretnének kiadni - közölte Bartholy Judit.