2008. január 22.
A kutyák ugatásában rengeteg árnyalat azonosítható, és ezzel párhuzamosan érzelmeket is kifejeznek - erre a következtetésre jutott az ELTE Etológiai tanszékének munkatársa. Molnár Csaba párizsi mérnökökkel együttműködve, hatezer kutyaugatás elemzése után olyan szoftvert fejlesztett ki, amely fel tudja ismerni: milyen helyzetben és érzelmek kifejezésére ugat egy adott kutya.
Korábban a kutatók úgy vélték: a kutyaugatásnak semmilyen üzenete nincs. Az ELTE etológusai azonban elkezdték vizsgálni a csaholást, és csaknem hatezer különböző ebhangot rögzítettek.
Ezeket embereknek is lejátszották, de francia szoftverfejlesztők munkája révén számítógép segítségével is tesztelték - mondta az InfoRádiónak Molnár Csaba, az egyetem etológiai tanszékének munkatársa.
Az emberek az esetek 45 százalékában sikeresen határozták meg, hogy milyen helyzetben lehetett a kutya, amelynek ugatását hallották. A kutyák hangulatáról pedig egyöntetűen alkottak véleményt.
A vizsgálat egy érdekes eredménye, hogy míg az emberek képtelenek voltak a kutyákat megkülönböztetni az ugatásuk alapján, a szoftver ennek eleget tett.
Az ugatásokat a program is nagyjából 40 százalékos sikerrel kategorizálta, a kutyákat pedig csaknem 50 százalékos találati aránnyal tudta megkülönböztetni egymástól, az ugatás alapján.
Molnár Csaba azt is elmondta: a jövőben a program segítségével összehasonlítják majd a különböző fajták ugatását és vizsgálhatják, hogy a fajták kitenyésztése, azaz az ember által alkalmazott mesterséges szelekció hogyan hatott az állatok "nyelvére".
Mindez hasznos lehet a kutyák jólétének és egészségi állapotának vizsgálatakor. Torda Júlia
Az etológusok megfejtették, mit jelent a kutyák ugatása (InfoRádió)
- Főszerkesztő
- Rádió
- Találatok: 1024