A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium természet- és környezetmegőrzési szakállamtitkára az InfoRádiónak azt mondta: lehet ugyan mérséklő intézkedéseket tenni az éghajlati övezetek eltolódása ellen, de Magyarországon kevés esély van arra, hogy a korábban itt őshonos fajok hosszabb távon megmaradjanak.
A többi mellett vízhiánnyal kell megküzdeni a jövőben, amelynek jelei már most is érzékelhetők, az élővilágra pedig már ez is hatással van. Főleg a Duna-Tisza közére jellemző a kiszáradás, ahol rengeteg kisebb vízfelület szűnt meg az utóbbi húsz évben.
Bár a földtörténetben számtalanszor következett be ennél drasztikusabb változás, amely a klímára és az élővilágra egyaránt hatással volt - mondta Haraszthy László -, ezek azonban évmilliók alatt játszódtak le, és nem évtizedek alatt, mint ami napjainkban tapasztalható.
Az éghajlati övezetek eltolódnak, amelynek következményeivel szemben Magyarország nem lesz képes felvenni a versenyt. Így számtalan őshonos élőlény tűnhet el az országból, a többi mellett a pannon csiga vagy a sárga ibolya. Németh Zoltán
2008. február 20. - Magyarországon egyebek mellett a pannon csiga és a sárga ibolya is eltűnhet a klímaváltozás miatt. Korábban több millió évbe telt egy-egy állat vagy növényfaj kihalása, ez most néhány évtizedre rövidült le.