A zöld üzemanyagok utáni kutatás egyre több cég figyelmét irányítja a Grand Canyonra, a világ egyik leghíresebb, évente ötmillió turistát vonzó, a fehérfejű rétisasoknak, kanadai vadjuhoknak és számos egzotikus halfajnak otthont adó szurdokvölgyre, amelynek mélyén nagy mennyiségű uránérc rejtőzhet.
A növekvő kereslet és több kanadai, valamint nyugat-afrikai bánya bezárása miatt megugrott az uránium piaci ára, így az érdekelt cégeknek új források után kell nézniük. Az egyik, amely kinézte magának a Grand Canyont, a nagy-britanniai székhelyű VANE Minerals bányatársaság.
A cég hét helyszínen 39 fúrást végezne a Kaibab Nemzeti Erdő területén, amely a kanyon északi és déli szegélyét is határolja. Nem a VANE Minerals az egyetlen, amely feltárná a környéket: a hírek szerint több száz másik cég vár arra, hogy elbírálják fúrási kérelmét.
Megengedhetetlen
A környék nemzeti parkjainak vezetői, indián törzseinek elöljárói és néhány tudós is azon igyekszik, hogy megakadályozza a feltárásokat. Legutóbb helyszíni kongresszusi meghallgatást szerveztek az arizonai Flagstaffben, ahol hangsúlyozták: nem lenne szabad megengedni a fúrásokat a világ egyik leghíresebb természeti csodájának területén.
A környezetvédők rámutattak, hogy a nehézfém radioaktív hatású, a sugárzás pedig kipusztíthatná a helyi élővilágot, és megmérgezhetné annak a vezetékrendszernek a vizét is, amely ivóvizet biztosít Los Angelesnek és Kalifornia állam déli részének. Az indián vezetők amiatt panaszkodtak, hogy korábban nekik kellett takarítaniuk több csődbement bányacég után, amelyek egyik tárnájának környékén az átlagosnak 450-szerese a gamma-sugárzás.
A VANE Minerals képviselője, Kris Hefton azzal próbálta megnyugtatni a környezetvédőket, hogy elmagyarázta: az iparág szereplői ma már sokkal jobban ügyelnek a biztonságra, mint egykor. A cég egyébként már megkapta a feltáráshoz szükséges engedélyeket az illetékes hatóságtól, a döntés ellen azonban rögtön fellebbeztek a természetvédők, a bíróság pedig ideiglenesen felfüggesztette a hozzájárulást.
A Centre for Biological Diversity nevű környezetvédelmi szervezet szakértő jogásza, Taylor McKinnon szerint a VANE Minerals nem érti, mekkora jelentősége van a Grand Canyonnak az amerikaiak szemében. "Mi lenne, ha egy amerikai cég próbálna a Stonehenge mellett fúrni?" - tette fel az érzékletes költői kérdést az ügyvéd.