2012. augusztus 1. - Az emberi tájátalakítás előtt Magyarország körülbelül 85 százalékát erdő fedte. Az országos erdőkár nyilvántartási rendszer részeként az erdőgazdálkodók a legjelentősebb erdészeti károkat az Erdészeti Tudományos Intézet felé jelentik. Az erdészeti károknak két csoportjuk van, az abiotikust élettelen környezeti tényezők okozzák. Ebbe az osztályba sorolják a szélsőséges időjárás okozta viharkárokat, a jégtörést és az aszálykárt. A másik a biotikus, ide tartoznak a gombák és a kórokozók. Valamint az olyan rovarok, mint a gyapjas pille, aminek hernyói tízévente teljesen lecsupaszítják a tölgyfák lombját.
Az erdővédelmi mérő és megfigyelési rendszer az úgynevezett EMMRE az erdő életével kapcsolatos adatokat vizsgálva, az erdő változását és egészségi állapotát méri. A nemzetközi hálózat részeként a mintavételi pontban található 24 fa gyökerétől a lombkoronáig gyűjtenek adatokat, amit évről évre újra vizsgálnak. A programban résztvevő 33 országban ugyanolyan módszerrel mérik a fák egészségi állapotát.
Az OzoneNetwork csütörtöki Egyenlítő című műsorának vendége dr. Csóka György az Erdészeti Tudományos Intézet tudományos osztályvezetője szerint habár a klímaváltozás miatt folyamatosan csökken a hazai erdők egészségi állapota, összességében nem kell aggódni értük. Emellett felhívja a figyelmet arra is, hogy bár jelenleg kiemelkedő károsodás nincsen, az adatok minden évben változhatnak.
http://ozonenetwork.hu/ozonenetwork/o3/20120731-egyenlito-erdokarok.html