A méhészet sajátosságai (OzoneNetwork)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
Image
2012. augusztus 29. - A méznek körülbelül 4/5 része cukor, 1/5 része víz, intenzív édessége a gyümölcscukornak köszönhető. A virágmézek aromáját a virágpor adja. Ezzel szemben a legismertebb mézfajta, az akácméz kevés virágporral rendelkezik ugyan, de sok nektárt tartalmaz. A Kárpát-medencére adaptálódott krajnai méh a legtámogatottabb méhfajta Magyarországon. Intézkedéseket kezdeményeztek, hogy hazánkban őshonossá nyilvánítsák.
Évekkel ezelőtt a méhészet a vidéki emberek kiegészítő tevékenysége volt, a legrégibb ránk maradt méz 3000 évesnél is idősebb. A méz színe meghatározó, mivel ebből lehet következtetni a származásukra. A méhek otthona között vannak különbségek. A kas természetes anyagból készült, harangszerű, vesszővel, sárral betapasztott méhlakóhely. A kaptár szögletei miatt azonban kevésbé kedvez a méhek biológiájának. A beléjük helyezett lépek mozgathatóak, kipergetés után visszahelyezhetők. A méhlegelő egy adott méhcsalád megélhetéséhez szükséges terület.
Image
Dr. Békési László szakállatorvos szerint a méhek a rovarok között kiemelt helyen szerepelnek. Az akár 70-100 ezer tagú rovartársadalmuk különböző típusú egyedekből áll össze. Társadalmuk szerkezeti felépítésében a legfontosabb helyen a méhanya áll, amelyek akár 2-3 évig is élnek. Az anyák megtermékenyítésével foglalatoskodó herék csak a tavaszi és a nyári időszakban élnek. A legnagyobb kaszt, a női ivarú dolgozók csoportja. Dajka funkciójukon kívül, pempőt termelnek és nektárt szállítanak. A méhek fejében lévő agyalapi mirigy váladéka, a pempő több mint 150, biológiailag aktív összetevőt tartalmaz.
http://videa.hu/videok/tudomany-technika/egyenlito-174.-mehek-5WzDkGpWpoT3sO4W


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.